Da Brøndbys borgmester Maja Højgaard (S) efter længere tids forhandlinger på valgnatten kom ud fra sit kontor med Vagn Kjær-Hansen (SF) ved sin side, bredte der sig et smil på hendes læber.
Hun havde netop sikret sig fire nye år som borgmester med opbakning fra SF, og det ville hun gerne tale om, selvom Socialdemokratiet til kommunalvalget havde fået en vælgerlussing, der kun er set større én gang i historien.
Men da spørgsmålene fra de fremmødte journalister begyndte at handle om hendes omdiskuterede byggesag, afviste Maja Højgaard, at sagen havde haft betydning for vælgernes opbakning til hende og Socialdemokratiet.
- Jeg har ikke oplevet, at der var så mange på gaden, der egentlig interesserede sig for det, sagde hun blandt andet og kiggede over på samarbejdspartneren Vagn Kjær-Hansen, som ikke fortrak en mine.

Undervejs nævnte borgmesteren også noget tumult, som hun mener, at sagen om hendes byggeri har medført. Ifølge Maja Højgaard er det ikke hver dag, der bliver pisket en stemning op omkring en garage:
- Det er jo en form for tumult, især når man er en helt ny borgmester, der har sit valg første gang. Og ved du hvad, det tager vi helt fredeligt.
Men ifølge de kommunale dokumenter, er der ikke kun tale om en garage, sådan som borgmesteren fremstiller den tilbygning, som kommunen sidste år lovliggjorde efter flere års brud på reglerne.
Mere end en garage
I den lovliggørende byggetilladelse, som Brøndby Kommune har udstedt den 19. august 2024, er en allerede opført tilbygning til Maja Højgaard hus beskrevet som en garage på 38 kvadratmeter og en udestue på 20 kvadratmeter.
I den ibrugtagningstilladelse, som parret modtog 13 måneder senere er tilbygningen også beskrevet som både en garage og udestue.

Alligevel nægter Maja Højgaard, at der skulle være tale om både en garage og udestue. Og da hun blev gjort bekendt med, at udestuen fremgår af byggetilladelsen, takkede hun af efter en lang valgnat:
- Ja, jeg tror, det her interview er ovre, fordi vi skal hjem og sove, så vi kan have fornuftige og sunde forhandlinger med SF og de øvrige partier i morgen. Tak for i aften.

Før hun gik videre, nåede hun dog at svare på, hvordan det føles for første gang at være valgt ind som borgmester af vælgerne den 18. november 2025.
- Det føles fantastisk at få så stor en procentdel af borgernes opbakning. Det er jeg virkelig taknemmelig og glad for, lød det fra Maja Højgaard.
Det sidste spørgsmål, som lød på, om hun afviser, at der er bygget ulovligt på hendes ejendom, svarede hun imidlertid ikke på, inden hun vendte om og lukkede døren til sit kontor.
Læs også
- Fire partier gør Maja Højgaard til borgmester
- Derfor takkede SF nej til borgmesterposten i Brøndby
- Socialdemokratiet beholder borgmesterposten efter katastrofevalg
- Socialdemokratiet fik det dårligste valg i 16 år: - Jeg synes faktisk, det er et rigtig godt resultat
- Borgmester glider af på spørgsmål om ulovligt byggeri: - Der er pølser til alle
- Borgmester brød regler i flere år - nu viser hun sit byggeri frem
- Partifælle kaldte borgmester 'uværdig' - her er baglandets reaktion
- Borgmesters byggesag slår revner i demokratiet
- Partifælle kalder borgmester 'uværdig': - Jeg blev holdt ude af hendes byggesag
- Advokatvurdering frikender kommune i borgmesters byggesag - men eksperter sår tvivl om grundlaget
- Det har borgmesteren lavet om på sit over 100 år gamle landsbyhus
- Forarget over borgmesters byggesag: - Det er et tillidsbrud
- Kommunen: Derfor blev borgmesterens byggesag blev godkendt uden om politikerne
- Borgmester brød reglerne i årevis, da hun byggede sit bevaringsværdige hus om