En af Danmarks største virksomheder er kunde i virksomhed bag Skyggefabrikken

Novonesis har handlet med Nordisk Perlite siden 1990'erne.

Novonesis hovedkvarter i Lyngby-Taarbæk Kommune.

Novonesis hovedkvarter i Lyngby-Taarbæk Kommune.

Foto: Novonesis/Dragør Luftfoto

Novonesis er kunde i Nordisk Perlite, hvis arbejdsmiljø og brud på arbejdsmiljøloven vi har beskrevet indgående de seneste mange dage.

At den danske biotek-virksomhed, der blandt andet er ejet af Novo Holding, er kunde hos Nordisk Perlite, harmonerer ellers dårligt med Novo-virksomhedernes tredobbelte bundlinje, hvor succes ikke blot handler om økonomi, men også skal måles på virksomhedens aftryk på miljø og sociale forhold.

Den Korte Version
  • Novonesis, en stor dansk biotekvirksomhed, er kunde hos Nordisk Perlite, der er kritiseret for dårligt arbejdsmiljø.
  • Nordisk Perlite har modtaget 42 påbud fra Arbejdstilsynet og er dømt i tre straffesager for brud på arbejdsmiljøloven.
  • Novonesis har et leverandørkodeks, der kræver overholdelse af loven og et sikkert arbejdsmiljø, men ønsker ikke at kommentere på deres forhold til Nordisk Perlite.
  • Eksperter mener, at Novonesis har en forpligtelse til at handle, hvis deres leverandører ikke lever op til kodekset.
  • Store kunder som Novonesis kan have betydelig indflydelse på forbedringer i deres leverandørkæder.
Dette resumé er genereret af kunstig intelligens og kvalitetssikret af journalister.

- Novonesis er jo ikke en hvilken som helst virksomhed. De har arbejdet med den tredobbelte bundlinje i årtier og er kendt for at være blandt de fremmeste på området, siger Steen Vallentin, lektor med speciale i virksomheders samfundsansvar på Copenhagen Business School (CBS).

Kunder siden 1990'erne

Som en del af den tredobbelte bundlinje har Novonesis blandt andet et leverandørkodeks, som de kalder Business Partner Code of Conduct. Her stiller Novonesis en række krav, som leverandører skal leve op til.

For eksempel kræver Novonesis, at man overholder loven i det land, man opererer i. Derudover skal leverandører tilbyde et sikkert og sundt arbejdsmiljø og beskytte de ansatte mod fysiske farer og fysisk overanstrengende opgaver på arbejdspladsen.

Og samtidig køber Novonesis perlite i store mængder.

Fra forskellige patenter fra Novozymes, som Novonesis hed inden, det fusionerede med Chr. Hansen, kan man se, at perlite blandt andet nævnes i forbindelse med dyrkning af sojabønnefrø og i produktionen af vaskemidler.

Patenterne stammer fra starten af 1990'erne, og Nordisk Perlite er flere steder nævnt eksplicit.

Flere af disse patenter er desuden registreret af Novo Nordisk, der tidligere ejede Novozymes. Her afviser man dog at have noget at gøre med Nordisk Perlite i dag.

- Virksomheden er ikke leverandør til Novo Nordisk, skriver Novo Nordisk i en mail.

Men de leverer stadig til Novonesis.

Artikler om Skyggefabrikken

  1. Marius-Adrian Caldaraiu mistede tre og en halv finger i arbejdsulykke.
  2. De ansatte arbejder i tåger af støv.
  3. Førende ekspert: - Noget af det værste, jeg har set.
  4. Mens ansatte arbejder i støvtåger, køber ejeren en Porsche kontant.
  5. Hillerød Forsyning genovervejer samarbejde med Skyggefabrikken.
  6. Stakken med sække er allerede højere end den ansatte. Alligevel er han ved at gøre den højere.
  7. Direktør efter amputations-ulykke: Her er ikke mere farligt end gennemsnittet.
  8. En af Danmarks største virksomheder er kunde i Skyggefabrikken

Den falder på loven

Det kunne vi blandt andet konstatere en tilfældig dag i juli, hvor vi besøgte Nordisk Perlite i Hillerød. Ud til vejkanten stod en palle klar til afsendelse med Novonesis adresse. I et svar til Miljøstyrelsen fra 2022, som vi har fået aktindsigt i, nævner Nordisk Perlite også, at Novozymes og Chr. Hansen er blandt deres kunder.

Vi har gjort Novonesis opmærksom på, at der på Nordisk Perlite de seneste ti år har været mindst tre alvorlige arbejdsulykker. At Arbejdstilsynet har givet 42 påbud eller strakspåbud for brud på arbejdsmiljøloven. At de er dømt skyldige i tre straffesager for lovbruddene og har betalt bøder på mere end 300.000 kroner.

Nordisk Perlites svar på kritik

Jannick Knudsen, ejerleder i Nordisk Perlite, har ikke ønsket at deltage i et interview om arbejdsmiljøet i virksomheden. I stedet har han svaret skriftligt på kritikken. Her skriver han, at de fleste påbud fra Arbejdstilsynet er implementeret undtagen et om støvreduktion. Han skriver, at virksomheden påtager sig ansvaret for de tre arbejdsulykker, men nævner også, at det skyldes medarbejdere, som ikke fulgte instruktioner. Han afviser, at Nordisk Perlite i dag har et problem med arbejdsmiljøet.

Novonesis ønsker ikke at deltage i et interview om virksomhedens kodeks og Nordisk Perlite. Ifølge Lone Wandahl Mouyal, lektor på Det Juridiske Fakultet på Københavns Universitet, er det ret tvivlsomt, at Nordisk Perlite skulle leve op til kravene.

- Påbud fra Arbejdstilsynet viser, at de ikke har ageret i overensstemmelse med loven. Det er derfor ikke så afgørende, om standarderne i kodekset er brudt, for hvis lovgivningen ikke er overholdt, så er der allerede et problem, som det står i første afsnit af kodekset, siger hun og understreger, at hun lægger Sjællandske Nyheders dokumentation til grund for sine udtalelser.

I en mail har vi blandt andet spurgt Novonesis, om forholdene, som vi har beskrevet på Nordisk Perlite, er i overensstemmelse med deres krav til leverandører. Og hvad de har gjort for at sikre, at Nordisk Perlite levede op til disse krav.

- Vi kommenterer ikke på individuelle leverandørforhold. Generelt kan jeg sige, at vi tager arbejdsmiljø og sikkerhed meget alvorligt - både hos os og hos vores leverandører. Det gør vi bl.a. gennem løbende dialog og audits, så vi sikrer, at vores samarbejdspartnere lever op til de standarder, vi forventer, skriver Jens Gamborg, midlertidig kommunikationschef i Novonesis.

Vi kommenterer ikke på individuelle leverandørforhold. Generelt kan jeg sige, at vi tager arbejdsmiljø og sikkerhed meget alvorligt – både hos os og hos vores leverandører.

Jens Gamborg

Nordisk Perlites ansvar

Vi har endvidere spurgt, hvordan det hænger sammen, at Novonesis løbende har "dialog og audits", når vi kan dokumentere, at problemerne med arbejdsmiljø har stået på i mindst ti år, og Nordisk Perlite har været leverandør til Novonesis siden starten af 1990'erne. 

I svaret på det opfølgende spørgsmål henviser Novonesis til deres første svar.

Vil du sikre dig overblik i en travl hverdag?
Med nyhedsbrevet fra erhvervsredaktionen får du de vigtigste historier direkte i indbakken. Tilmeld dig lige her.

I deres leverandørkodeks fremhæver Novonesis også, at hvis de opdager alvorlige mangler i efterlevelsen af kravene, vil de hjælpe leverandøren med at leve op til de høje standarder. De forventer samtidig, at leverandøren er villig til at implementere forbedringerne inden for en rimelig tidsramme.

Desuden er leverandører pålagt selv at informere Novonesis, hvis de ikke kan leve op til kravene. Ellers forbeholder Novonesis sig retten til at opsige samarbejdet.

Jannick Knudsen, ejerleder i Nordisk Perlite siden 2020 og en del af direktionen siden 2017, skriver i en mail, at han ikke vil fortælle, om eller hvad Nordisk Perlite har fortalt Novonesis om arbejdsmiljøet.

- Vi kan ikke give kommentarer offentligt om vores dialog med kunderne, skriver han og tilføjer:

- Vi har konstant og løbende fokus på forbedringer af arbejdsmiljøet også ift. reduktion af støv fra produktionen.

Forventelig reaktion

At Novonesis ikke vil svare på spørgsmålene kommer ikke bag på Steen Vallentin, lektoren fra CBS.

- Som udgangspunkt kan man ikke forvente, at de skulle være åbne omkring den proces, for det vil formentlig bryde en almindelig fortrolighed i den type af forretningsrelationer, siger han.

Det betyder dog ikke, at de ikke tager det alvorligt. Ellers er deres politik ikke meget værd, mener han.

- Hvis man har en politik, der stipulerer, at tingene skal være i orden, og man konstaterer, at det synes de ikke at være og så ikke handler på det, så er politikken jo hul i forhold til ens samarbejdsparterer. Så selvfølgelig er der en forventning om, at man handler på det, når man får informationer fra for eksempel journalister, siger han.

Kan gøre en forskel

Ifølge Lone Wandahl Mouyal handler det ikke kun om, at politikken kommer til at virke hul. Den er mere forpligtende end som så.

- Leverandøren har pligt til at handle. Det står i kodekset. Og det har Novonesis også, for de har selv formuleret, at de vil hjælpe leverandøren med at finde en løsning, siger hun.

Hun hæfter sig blandt andet ved, at Novonesis nævner flere regelsæt i kodekset, der er vedtaget i FN. Det betyder blandt andet, at man kan indlede en sag mod Novonesis ved Mæglings- og Klageinstitutionen, NCP Danmark, hvis adfærden er i strid med OECDs retningslinjer for ansvarlig virksomhedsadfærd. NCP Danmark kan undersøge sagen og meddele kritik for ikke at leve op til standarderne for ansvarlig virksomhedsadfærd.

- Det kan resultere i dårligt omdømme for virksomhederne. For de store virksomheder, som kerer sig om deres omdømme, kan det være langt værre end det, de risikerer ved en retssag, siger hun. 

På den anden side kan Novonesis også gøre en reel forskel, mener Steen Vallentin.

- Der er ingen tvivl om, at store kunder kan have stor indflydelse i deres leverandørkæder, siger han.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...