Det er ikke penge, som Nordisk Perlite mangler. Det kunne man ellers tro, når man ser de forhold, som Sjællandske Nyheder har beskrevet de seneste dage med slidte maskiner, støv, alvorlige ulykker og et hav reaktioner fra Arbejdstilsynet.
- Nordisk Perlite har haft et stabilt overskud, men ejerne har trukket store beløb ud af virksomheden.
- Arbejdstilsynet har givet 42 påbud til Nordisk Perlite for manglende sikkerhed og vedligeholdelse.
- Direktøren har købt en Porsche kontant, mens ansatte arbejder under farlige forhold.
- Investeringer i arbejdsmiljøet er blevet foretaget, men kritikere mener, det ikke er tilstrækkeligt.
I det seneste regnskab har Nordisk Perlite noteret et overskud på 13 millioner kroner. Ifølge regnskabet havde virksomheden i gennemsnit 22 fuldtidsansatte, så det er altså i gennemsnit omkring 600.000 kroner, hver ansat har bidraget med til overskuddet.
I samme regnskab kan man se, at ejerne, Jannick Knudsen, der også er direktør i Nordisk Perlite, og hans bror, Victor Knudsen, har foreslået at udbetale 10 millioner kroner i udbytte til deres holdingselskab, der formelt ejer Nordisk Perlite.
Tocifret er reglen
Per Nikolaj Bukh, professor i økonomistyring på Aalborg Universitet, har kigget på regnskaberne og kalder virksomheden for "fantastisk indtjenende".
For overskuddet på 13 millioner kroner er nærmere reglen end undtagelsen.
Ud af de seneste ti regnskaber har Nordisk Perlite haft et overskud på mindst 10 millioner kroner i otte af perioderne med en top i 2022-2023-regnskabet på 17,24 millioner kroner. I samme periode har ejerne udbetalt 127,01 millioner kroner i udbytte af overskuddet og altså foreslået at udbetale 10 millioner kroner mere.
Indtil december 2020 var det Niels Knudsen, den nu afdøde grundlægger af Nordisk Perlite, som var den reelle ejer af virksomheden. Siden da har hans to sønner, Jannick og Victor Knudsen, været de reelle ejere af Nordisk Perlite med henholdsvist 54 og 46 procents ejerskab.
Der er som sådan ikke noget odiøst ved, at ejerne af en virksomhed flytter et overskud ud af driftsselskabet og over i holdingselskabet.
- Det er simpelthen, fordi der ikke er brug for pengene derinde. Der har jo ikke været noget at bruge dem til – tilsyneladende, siger Per Nikolaj Bukh.
Simple løsninger
Men måske har der været noget at bruge dem til. Siden 2016 har Nordisk Perlite nemlig fået 42 påbud eller strakspåbud fra Arbejdstilsynet, som blandt andet handler om fejl, mangler og slidte maskiner og udstyr i Nordisk Perlite.
For eksempel fik Nordisk Perlite et påbud den 14. januar 2016, fordi en af virksomhedens pallereoler var i fare for at styrte sammen. På et billede, som Arbejdstilsynet har taget den 1. december 2015, kan man se, hvordan en bærende søjle til pallereolen er omkring en blyant tyk og ved at give efter.
I regnskabet fra juli 2014 til juni 2015, i perioden inden Arbejdstilsynet giver påbuddet for den slidte pallereol, noterede Nordisk Perlite et overskud på 12,51 millioner kroner og udbetalte 12,50 millioner kroner.
- Penge er ikke en generel undskyldning, de kan bruge. Mange af de ting, som Arbejdstilsynet påpeger, er relativt simple ting, som ikke koster mange penge. Det handler bare om at gøre det, siger Kent Jacob Nielsen, seniorforsker på afdelingen Arbejds- og Miljømedicin på Regionshospitalet Gødstrup.
Fra 500 kroner
Den 24. august sidste år mistede Marius-Adrian Caldaraiu tre og en halv finger i en cellesluse, og efterfølgende kvitterede Arbejdstilsynet med strakspåbud, blandt andet fordi lemmen til celleslusen kunne åbnes under drift, uden at celleslusen standsede.
I regnskabet inden ulykken fik Nordisk Perlite et overskud på 13,11 millioner kroner og foreslog et udbytte på 10 millioner kroner.
Sjællandske Nyheder har talt med en virksomhed, der blandt andet leverer løsninger, som automatisk afbryder maskiner. De anslår, at sådan en afbryder koster mellem 500 og 20.000 kroner alt efter kompleksiteten.
To dage efter Maris ulykke monterede Nordisk Perlite en sensor, så noget lignende ikke kan ske igen.
Investeret for millioner
Selvom ejerne af Nordisk Perlite har trukket millioner kroner ud af virksomheden, har de, ifølge direktøren, investeret mange penge i arbejdsmiljøet.
- Der er i perioden 2020-25 investeret ca. 20 mio. kr. i nyt udstyr og maskiner, som gavner arbejdsmiljøet på Nordisk Perlite, skriver Jannick Knudsen, der ikke ønsker at deltage i et interview om arbejdsmiljøet på Nordisk Perlite.
I samme periode har Jannick Knudsen købt en ny bil. En Porsche Cayenne E-Hybrid for den 26. januar 2024, som han købte kontant for 1.067.374 kroner. Den oplysning mener han dog ikke er relevant at bringe.
- Der er her tale om en privat købt bil og ikke en firmabil, skriver han til den forelagte oplysning.
Skulle behovet opstå for at investerer mere i arbejdsmiljøet, kan pengene heldigvis sagtens flyttes tilbage fra holdingselskabet og ind i driftselskabet igen, fastslår Per Nikolaj Bukh.
- Holdingselskabet har masser af midler, som kunne investeres i driften – for eksempel i sikkerhed, udstyr og arbejdsmiljø, siger han.
Artikler om Skyggefabrikken
- Marius-Adrian Caldaraiu mistede tre og en halv finger i arbejdsulykke.
- De ansatte arbejder i tåger af støv.
- Førende ekspert: - Noget af det værste, jeg har set.
- Mens ansatte arbejder i støvtåger, køber ejeren en Porsche kontant.
- Hillerød Forsyning genovervejer samarbejde med Skyggefabrikken.
- Stakken med sække er allerede højere end den ansatte. Alligevel er han ved at gøre den højere.
- Direktør efter amputations-ulykke: Her er ikke mere farligt end gennemsnittet.
- En af Danmarks største virksomheder er kunde i Skyggefabrikken.
Nordisk Perlite om videoen
Jannick Knudsen, direktør i Nordisk Perlite, ønsker ikke at deltage i et interview om arbejdsmiljøet på Nordisk Perlite. Han har set videoen og skriver følgende:
Vedr.: Boremaskinen
- Denne brug af en boremaskine er et brud på vores sikkerhedsprocedurer, idet hverken produktionsledelsen eller vores reparations-team blev kontaktet, før at den daværende medarbejder vælger på egen hånd at anvende boremaskinen til et forkert formål. Vi har tidligere givet en medarbejder flere påtaler omkring adfærd, samt givet en skriftlig advarsel, og den pågældende medarbejder er også blevet bortvist. Vi har aldrig set en lignende forkert anvendelse før eller siden, og det afspejler derfor ikke dagligdagen i produktionen.
Vedr.: lækage af vand
- Lækagen med vand er på ingen måde udtryk for situationen ved almindelig produktion. Vi havde tidligere en særlig situation i forlængelse af corona-tiden, hvor vi oplevede betydelig forsinkelse på reservedele til reparation af forhold vedr. varmeveksler m.v. Som det er alment kendt var der forsinkelser på varer i længere perioder efter Corona.
Vi oplevede i en kortere periode, at der var enkelte dage med nedbrud, som forsagede vand lækager, disse blev selvfølgelig fikset med det samme. Temperaturen på vandet var hverken forurenet eller havde en temperatur som var højere end almindeligt badevand. Vi forstår derfor ikke relevansen ifht. artiklen.
Vedr. lækagen af perlite
- Vores produktionsledelse og reparations-teamet oplyser, at de ikke er blevet orienteret om denne betydelige lækage af perlite, som de ellers skal, og ville normalt være involveret i sådanne episoder som er filmet. De bliver almindeligvis kontakt ved uheld eller produktionsfejl. Vi har yderligere forespurgt tre uafhængige medarbejdere, som har arbejdsfunktioner ved det relevante produktionsområde, om deres vurdering af denne bemærkelsesværdige episode på videooptagelsen. Medarbejderne oplyser samstemmende, at det tyder på en operatørfejl, hvor en medarbejder fejlagtigt har åbnet ind til rørsystemet, mens maskinen var i drift eller ikke er nedlukket korrekt. Det oplyses tillige, at der ikke tidligere har været lækage af perlite fra den del af produktionsanlægget, som vises på optagelsen. Billederne af denne mængde lækage af perlite er derfor på ingen måde udtryk for situationen ved almindelig produktion. De finder alle situationer, som er fremlagt yderst bemærkeværkelses værdige