Rekorddyre kvadratmeter: Ugens bolighandler spænder fra bindingsværk til nybyggeri

Få overblikket over ugens lokale bolighandler i denne artikel.

Foto: Martin warming

I denne uge har Fredensborg Kommune været vidne til et bredt spektrum af bolighandler, hvor både ældre og nyere ejendomme har skiftet hænder til markante beløb. Mange handler rummer interessante detaljer om kvm-priser, offentlig vurdering og overtagelsesdatoer.

Storhandel i Humlebæk: Gamle rammer og nye ejere

En af ugens mest iøjnefaldende handler fandt sted i Humlebæk, hvor et hus fra 1827 på Bogårdsvej blev solgt for 7.500.000 kr. Boligen, der har ni værelser og tre toiletter, har et beboelsesareal på 231 m², hvilket svarer til en kvadratmeterpris omkring 32.467 kr. Overtagelsen sker 1. juni, og den offentlige vurdering lyder på 4,8 millioner kr.

Også i Humlebæk er der handlet på Jernbane Alle, hvor et klassisk parcelhus fra 1967 med fem værelser og to toiletter blev solgt for 6.500.000 kr. Her får køberen 142 m² bolig, hvilket giver en kvadratmeterpris på 45.138 kr. Det understreger, hvordan store boligarealer stadig opnår høje priser i området.

Et hus på den attraktive Humlebæk Strandvej røg desuden videre for 4.850.000 kr. Huset fra 1974 har fire værelser og ét toilet fordelt på 106 m². Kvadratmeterprisen løber således op i 41.810 kr. blandt strandnære omgivelser.

Læs også

Lejlighedsmarkedet: Små arealer og solide handler

Markedet for ejerlejligheder er også aktivt. En lejlighed på Teglgårdsvej i Humlebæk blev solgt for 1.295.000 kr. for sine 67 m² – en kvadratmeterpris på 19.328 kr. I Niverød blev en lejlighed på 83 m² handlet for 1.995.000 kr., hvilket giver en kvadratmeterpris på 24.036 kr. Også her sker overtagelsen 1. maj – et populært tidspunkt i flere af ugens handler.

Nye og nyere huse går også hurtigt

I Kokkedal skiftede to parcelhuse fra henholdsvis 1972 og 2008 ejere. På Birkehaven blev et hus på 144 m² med fire værelser afhændet for 4.300.000 kr., mens et nyere hus på Brødregårdsvej med 126 m² og fire værelser blev solgt for 4.110.000 kr. Begge handler har kvadratmeterpriser omkring 29.000 til 32.000 kr.

I Humlebæk har et moderne hus på Torphusene fra 2015 skiftet hænder for 4.495.000 kr. Det tilbyder 102 m² med fire værelser og har en kvadratmeterpris på 31.215 kr.

Også Nivå har markeret sig. På Hyldehøj blev to huse solgt – et på 134 m² fra 2007 til 3.995.000 kr. og et på 89 m², ligeledes fra 2007, til 3.120.000 kr. Det betød kvadratmeterpriser på henholdsvis 29.375 kr. og 34.285 kr. Et yderligere hus på Hasselhøj fra 1987 på 114 m² gik for 3.395.000 kr., og her landede kvadratmeterprisen på 30.863 kr.

Familiehandler og små fritidshuse

Fredensborg by har også set bevægelse, idet et hus på Vilhelmsro blev familieoverdraget for 3.338.400 kr. Ejendommen, opført i 1984, rummer 126 m² fordelt på fem værelser. Prisen per kvadratmeter landede på 25.100 kr.

I det lille Sørup blev et fritliggende hus på blot 59 m² overdraget for hele 3.645.000 kr., svarende til selv en høj kvadratmeterpris på 54.402 kr. Her vurderes grundværdien bemærkelsesværdigt højt – hele 5,6 millioner kr. ud af en samlet vurdering i samme størrelsesorden.

Endelig er der også rørt på sig på Niverødvej i Nivå, hvor et hus fra 1975 med fem værelser blev solgt for 4.710.000 kr., svarende til en kvadratmeterpris på knap 29.810 kr. Boligarealet er på 150 m².

  • VILLA på Bogårdsvej 117B, Humlebæk, salgspris: 7.500.000 kr., 231m², vægtet kvadratmeterpris: 32.467 kr/m2, overtagelse: 1.6.2026
  • VILLA på Jernbane Alle 4B, Humlebæk, salgspris: 6.500.000 kr., 142m², vægtet kvadratmeterpris: 45.138 kr/m2, overtagelse: 1.7.2026
  • VILLA på Humlebæk Strandvej 17, Humlebæk, salgspris: 4.850.000 kr., 106m², vægtet kvadratmeterpris: 41.810 kr/m2, overtagelse: 1.6.2026
  • EJERLEJLIGHED på Teglgårdsvej 389, 1. sal th., Humlebæk, salgspris: 1.295.000 kr., 67m², vægtet kvadratmeterpris: 19.328 kr/m2, overtagelse: 1.6.2026
  • EJERLEJLIGHED på Langelunden 5, 2. sal tv., Niverød, salgspris: 1.995.000 kr., 83m², vægtet kvadratmeterpris: 24.036 kr/m2, overtagelse: 1.5.2026
  • VILLA på Birkehaven 514, Kokkedal, salgspris: 4.300.000 kr., 144m², vægtet kvadratmeterpris: 29.054 kr/m2, overtagelse: 13.8.2026
  • VILLA på Brødregårdsvej 63, Kokkedal, salgspris: 4.110.000 kr., 126m², vægtet kvadratmeterpris: 32.362 kr/m2, overtagelse: 1.5.2026
  • VILLA på Torphusene 49, Humlebæk, salgspris: 4.495.000 kr., 102m², vægtet kvadratmeterpris: 31.215 kr/m2, overtagelse: 1.5.2026
  • VILLA på Hyldehøj 38, Nivå, salgspris: 3.995.000 kr., 134m², vægtet kvadratmeterpris: 29.375 kr/m2, overtagelse: 15.5.2026
  • VILLA på Hyldehøj 4, Nivå, salgspris: 3.120.000 kr., 89m², vægtet kvadratmeterpris: 34.285 kr/m2, overtagelse: 1.5.2026
  • VILLA på Hasselhøj 212, Nivå, salgspris: 3.395.000 kr., 114m², vægtet kvadratmeterpris: 30.863 kr/m2, overtagelse: 1.5.2026
  • VILLA på Vilhelmsro 317, Fredensborg, salgspris: 3.338.400 kr., 126m², vægtet kvadratmeterpris: 25.100 kr/m2, overtagelse: 1.5.2026
  • VILLA på Sørupvej 36C, Sørup, salgspris: 3.645.000 kr., 59m², vægtet kvadratmeterpris: 54.402 kr/m2, overtagelse: 1.8.2026
  • VILLA på Niverødvej 26, Nivå, salgspris: 4.710.000 kr., 150m², vægtet kvadratmeterpris: 29.810 kr/m2, overtagelse: 1.5.2026

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...