Mødet med en ulv, jagten på et meningsfuldt liv og gedigen vestjysk humor - her er tre anbefalinger til din sommerferielæsning

Sammen med Furesø Biblioteker anbefaler Sjællandske Nyheder bøger, du kan forsvinde væk i, mens du slænger dig i solsengen. Denne gang er det tre bud på bøger, hvor du næsten kan smage salten fra Vesterhavet.

I samarbejde med Furesø Biblioteker kommer vi med anbefalinger til din sommerferielæsning - denne gang præsenterer vi tre bøger, der alle tager afsæt i den vestjyske muld.

I samarbejde med Furesø Biblioteker kommer vi med anbefalinger til din sommerferielæsning - denne gang præsenterer vi tre bøger, der alle tager afsæt i den vestjyske muld.

Foto: Furesø Bibliotekerne

Vi har samlet tre nyere danske romaner, der alle finder sted i Vestjylland. Naturen spiller en stor rolle i disse tre vidunderlige romaner, som både byder på ulve, jagten på en meningsfuldt liv og vestjysk humor.

Den Korte Version
  • Sjællandske Nyheder og Furesø Biblioteker anbefaler tre danske romaner til sommerferielæsning.
  • "Ulvemælk" af Charlotte Weitze skildrer to tidsperioder i Tværmose med ulvehistorier og kunstig intelligens.
  • "Hedeselskabet" af Malte Tellerup følger tre unge storbyvenner, der udforsker naturen og sig selv i Vestjylland.
  • "Meter i Sekundet" af Stine Pilgaard handler om en ung kvindes oplevelser med højskolelivet og lokalavisen i Vestjylland.
  • Alle tre romaner fremhæver Vestjyllands natur og kultur som centrale elementer i fortællingerne.
Dette resumé er genereret af kunstig intelligens og kvalitetssikret af journalister.

Ulvemælk

Af Charlotte Weitze 

Her er en skøn bog til sommerferien. Bogen kører i to spor. I 1872 går folkemindesamleren Evald Tang Kristensen fra gård til gård i Tværmose for at indsamle eventyr og viser fra en snart svunden tid. Han besøger Ane Povlsdatter, som er rig på ulvehistorier, men én af dem får Evald ikke slutningen på, før hun dør. Det nager ham. Ane boede i det, der nu er Ingas hus. Men det er ikke det eneste, der forbinder Evald og Inga.

Det andet spor er i 2040, hvor Inga er flyttet til mormors hus i Tværmose i et Jylland, der nu, i 2040, er dækket af skov. Kæresten overvåger områdets ulvebestand, og selv var hun forfatter, indtil kunstig intelligens overtog fortællingerne.

Bogen har et godt tempo, en smuk tone og gribende fortællinger.

Læs også

Hedeselskabet

Af Malte Tellerup

Tre unge storbyvenner flytter til Vestjylland og lejer sig ind i et forfaldent husmandssted for at prøve kræfter med naturen, deres kreative talenter og sig selv. Der er højt til himlen, men barske livsvilkår for de fastboende. Autentisk ung roman for alle med interesse for ny dansk litteratur.

I denne roman bliver der både taget livtag med det moderne landbrug, ideer om bæredygtighed og kønsidentitet. En spændende læseoplevelse til ferien.

Læs også

Meter i Sekundet

Af Stine Pilgaard

Stine Pilgaards humoristiske roman om en ung kvinde, der (modvilligt) involveres i højskolelivet i Vestjylland, hvor hendes bulderbasseagtige adfærd gør det lidt svært at skabe nye relationer.

Den vestjyske facon og de meget lange pauser mellem sætningerne, viser sig at være udfordrende for hovedpersonen, der samtidig kaster sig ud i at hjælpe de lokale som brevkasseredaktør i lokalavisen.

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...