I Furesø Kommune er et samarbejde mellem skolernes pædagogiske læringscentre, Furesø Bibliotekerne og Fremtidsværkstedet med til at styrke læsekulturen blandt børn.
Projektet har fået tildelt 350.000 kr. fra Slots- og Kulturstyrelsen og sætter fokus på inddragelse af børn i beslutningen om, hvilke bøger der skal købe ind til kommunens skolebiblioteker.
- Furesø Kommunes læsekulturprojekt modtager 350.000 kr. fra Slots- og Kulturstyrelsen.
- Projektet involverer børn fra 5.-8. klasse i valg af bøger til skolebibliotekerne.
- Børneinddragelse styrker læseglæden og opbygger en stærkere læsekultur.
- Samarbejdet mellem skoler, biblioteker og Fremtidsværkstedet er centralt for projektet.
- Læseambassadører fra lokale skoler har udviklet et logo og bidrager med boganbefalinger.
Børnene i 5.–8. klasse mødes flere gange i foråret under vejledning af lærere og bibliotekarer.
Gennem aktiviteter med læsning i centrum bidrager de til at give anbefalinger om bøger, som til sidst skal købes til alle skolerne i kommunen.
Læs også
Ved at lade børnene udvælge bøgerne ønsker projektet at opbygge en større læsekultur, hvor alle skoler og biblioteker arbejder målrettet med læseglæde.
- Ved at bede børnene om at udvælge, hvilke bøger der skal købes ind, hjælper vi dem med at udvikle en stærkere læsekultur. Børneinddragelse er en af de faktorer, som virkelig har vist sig at øge læseglæden, fortæller Ane Grande, som er børnebibliotekar og en del af styregruppen bag projektet, i en pressemeddelelse.
Læs også
Et tæt samarbejde
Projektet er et resultat af et tæt samarbejde mellem medarbejdere i de pædagogiske læringscentre og de ansatte i bibliotekerne samt medarbejdere fra Fremtidsværkstedet.
Samarbejdet har haft fokus på at skabe en fælles indsats for at styrke læsningen blandt kommunens børn med midler fra puljen ”Et styrket samarbejde mellem skoler og folkebiblioteker om bøger og læseglæde”, der blev lanceret i 2024.
Børnene har ud over at udvælge bøger også deltaget i aktiviteter, der sætter læsning i højsædet.
Læs også
Børn har udviklet logo
De første læseambassadører, der repræsenterer elever fra Søndersøskolen og Solvangskolen, har medvirket til at udvikle et logo i samarbejde med designer Anne Lundsfryd.
Ambassadørernes anbefalinger skal snart danne grundlag for, hvilke bøger der bliver indkøbt til brug for alle kommunens skoler.
Samarbejdet mellem institutioner har bidraget til, at både kommunens skoler og biblioteker kan arbejde sammen om at skabe en fælles platform for læsning.
Projektet demonstrerer, at inddragelse af børn i beslutningsprocesser udgør en vigtig faktor, når der skal skabes en vedholdende indsats for en øget læseglæde i Furesø Kommune.