Endnu en kassevogn kilet fast i uheldsramt tunnel

Så gik det igen galt i viadukten i Vestergade. Tirsdag morgen sad en flyttebil fast i tunnelen.

Så gik det igen galt i viadukten i Vestergade. Tirsdag morgen sad en flyttebil fast i tunnelen.

Foto: Privat

Så gik det galt igen, igen, igen, fristes man til at sige. Sjællands mest uheldsramte tunnel er nok en gang blokeret af en bil med en chauffør, som ikke har haft styr på, hvor højt vedkommendes køretøj er.

Lidt før klokken otte i morges kilede en flyttebil fast i tunnelen. Bilen, som blev kørt af en 25-årig mand fra Glostrup, kom kørende fra vestsiden.

Den slags sker meget ofte i tunnelen, også selv om Roskilde Kommune har opsat advarselsblink, som skal fortælle chaufførerne, at bilen, de kører i, er højere end den fri højde i tunnelen.

Det var igen en lidt for firkantet bil til et lidt for rundt hul. Sjællandske Nyheder har gennem årene skrevet om cirka 10 tilfælde af påkørsler, og det er slet ikke dækkende for det faktiske antal.
Det var igen en lidt for firkantet bil til et lidt for rundt hul. Sjællandske Nyheder har gennem årene skrevet om cirka 10 tilfælde af påkørsler, og det er slet ikke dækkende for det faktiske antal. Foto: Presse-fotos.dk

Tunnelen er lumsk, fordi åbningen er en rundbue, og chaufførerne derfor ofte kigger på højden midt i tunnelen, men det vigtige, når de kommer i deres firkantede ladvogne, er højden ude i siderne.

Midt- og Vestsjællands Politi var på stedet efter ulykken.

- Lastbilen sad fast, og den havde store skader, lyder det fra Charlotte Tornquist fra Midt- og Vestsjællands Politi.

Klokken blev 10.45 inden oprydningsarbejdet var overstået og trafik gennem tunnelen igen var mulig.

I januar 2024 satte Roskilde Kommune advarselsblink op ved tunnelen, og der er også opsat skilte med tunnelens højde.
I januar 2024 satte Roskilde Kommune advarselsblink op ved tunnelen, og der er også opsat skilte med tunnelens højde. Foto: Presse-fotos.dk

Uheldet fik ikke konsekvenser for togtrafikken og der venter nu en opgørelse over skaderne på broen og en opgørelse over et erstatningskrav.

Politiet var også tilstede ved en påkørsel i tunnelen i Vestergade den 21. januar i år.

Sker det tit?

En af tunnelens nærmest naboer Nanna Ravn Brems, har svært ved at svare på, om de blink, som kommunen satte op i januar 2024, virker efter hensigten.

- Jeg synes det er svært at svare på, om der er færre kassevogne, der kiler sig fast i tunnelen efter der er kommet advarselsblink. Det går stadig jævnligt galt. Det sker både når jeg arbejder hjemme og når jeg kommer hjem og kan se, at der ligger vragrester efter endnu et mislykket forsøg på at komme hel igennem tunnelen, siger Nanna Ravn Brems.

 Tunnelen bliver nu igen et punkt på et udvalgsmøde i plan- og teknikudvalget. Det lover formand Claus Larsen (S).

- Vi må se på det her, for det kan ikke blive ved. Findes der andre og bedre løsninger, så må vi få dem på bordet. Det vil jeg bede om til det næste udvalgsmøde, siger Claus Larsen.

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...