Et skærebræt. En stabelbar trææske. Eller et sirligt snedkereret møbel.
For den dansk-japanske designduo Akiko Ken Made handler det ikke blot om at skabe brugsting, men om at forvandle hverdagens genstande til små æstetiske oplevelser.
Nu er arbejdet fra værkstedet i Kokkedal blevet belønnet med en af de mest anerkendte priser inden for dansk kunsthåndværk.
Akiko Kuwahata og Ken Winther, der står bag Akiko Ken Made, er nemlig blevet kåret som Årets Udstillere 2026 på Frue Plads Marked i København og modtager den eftertragtede pris Håndfuglen. Det oplyser Danske Kunsthåndværkere & Designere i en pressemeddelelse.
En pris blandt de bedste
Frue Plads Marked har gennem mere end 40 år udviklet sig til Skandinaviens største udendørs marked for kunsthåndværk og design. Hvert år besøger samlere, designinteresserede, kuratorer og turister markedet for at opleve nogle af landets dygtigste kunsthåndværkere.
Hvert år uddeles Håndfuglen til den udstiller, der samlet set imponerer mest med både håndværk, kunstnerisk kvalitet og præsentation.
I år faldt valget på designerparret fra Kokkedal.
Juryen fremhæver blandt andet deres store dedikation, håndværksmæssige præcision og evne til hele tiden at udfordre både materialet og hinanden.
Ifølge juryens begrundelse formår Akiko Ken Made at gøre hverdagens brugsgenstande til æstetiske oplevelser, der taler til sanserne, samtidig med at de forener respekt for håndværkets traditioner med et moderne formsprog.
Træ med personlighed
Fra værkstedet i Kokkedal arbejder Akiko Kuwahata og Ken Winther med træets mange muligheder.
De fremstiller alt fra skærebrætter og drejede æsker til større snedkermøbler, hvor ambitionen er, at produkterne både skal være smukke, funktionelle og behagelige at røre ved.
Akiko Kuwahata glæder sig over anerkendelsen.
- Jeg er stolt af at modtage Håndfuglen, fordi det er en helt særlig pris. Det er først og fremmest en faglig pris fra kunsthåndværkernes forening, hvor folk virkelig forstår materialer og håndværk, siger hun i pressemeddelelsen.
Kan opleves på Frue Plads
De prisbelønnede værker kan opleves på årets Frue Plads Marked i København, hvor mere end 100 professionelle kunsthåndværkere og designere fra hele landet udstiller deres arbejde.
For Akiko Ken Made er hæderen samtidig en anerkendelse af mange års arbejde med at forfine håndværket på værkstedet i Kokkedal.
Læs også
- Nivaagaards Malerisamling har vundet prisen for årets bedste kunstudstilling
- Fodboldklub hædret: - Det betyder alt, at nogen ser vores arbejde
- Pris til passioneret kokkeelev: - Jeg håber, at flere unge får øjnene op for faget
- Lokal idræt blev hædret og fejret: Her er årets leder og forening
- ’Mor Lone’ fra Fredensborg er nomineret til pris