De morgenfriske kan nu komme nemmere i bassinet

Der bliver udvidet morgensvømning på hverdage og åbnet for offentlig svømning søndag morgen, efter at tiderne i kommunens svømmehaller er blevet fordelt på ny.

Det gamle bassin i Birkerød Svømmehal er i øjeblikket lukket for offentligheden.

Det gamle bassin i Birkerød Svømmehal er i øjeblikket lukket for offentligheden.

Foto: Presse

Fra i dag, mandag den 14. september, bliver der flere muligheder for offentlig svømning i Birkerød Svømmehal, hvor det gamle bassin er under renovering.

Da bassinet måtte lukke på grund af skader, blev der hurtigt lagt en nødplan for det nye bassin. Siden er fordelingen af svømmetider blevet gennemgået på ny for at skabe mere plads til offentlig svømning – særligt på tidspunkter, der er attraktive for morgensvømmere og børnefamilier.

Med den nye fordeling bliver der mulighed for morgensvømning mandag til torsdag i Birkerød Svømmehal og mandag til fredag i Rundforbi Svømmehal. I Birkerød bliver der desuden mulighed for offentlig svømning søndag morgen, mens Rundforbi fortsat har offentlige svømmetider både på hverdage og i weekenden.

- Nu har vi set på tiderne igen og skabt bedre muligheder for især morgensvømmerne. Det har været et stort puslespil, for der skal også være plads til skolesvømning og børn og unge i svømmeforeningerne. Nu arbejder vi videre med, om der kan blive plads til endnu mere offentlig svømning, siger Knud Skadborg (K), formand for Kultur- og Fritidsudvalget, i en pressemeddelelse.

Fordelingen tager højde for, at renoveringen ved Trørødskolens svømmehal er forsinket og at der fortsat skal være plads til skolesvømning og børn og unge i svømmeforeningerne. Samtidig er der sikret bassintid til Sigmas 12 børnehold med i alt 160 børn.

Den nye plan er blevet til i dialog med skolerne og Sigma Svømmeklub og træder i kraft den 14. september.

Kultur- og Fritidsudvalget har bedt forvaltningen om i den kommende tid at se nærmere på mulighederne for at skabe endnu mere plads til offentlig svømning i Birkerød Svømmehal i weekenden

Offentlig svømning - her er de nye tider

Birkerød Svømmehal:

  • Mandag kl. 8.00-10.00
  • Tirsdag kl. 6.00-15.30
  • Onsdag kl. 6.00-8.00
  • Torsdag kl. 6.00-11.00
  • Fredag kl. 12.00-15.30
  • Søndag kl. 7.00-11.00

Rundforbi Svømmehal:

  • Mandag kl. 6.30-12.00 og kl. 14.00-17.00
  • Tirsdag kl. 6.30-10.00
  • Onsdag kl. 6.30-12.00 og kl. 15.00-19.30
  • Torsdag kl. 6.30-12.00
  • Fredag kl. 6.30-12.00
  • Lørdag kl. 8.00-16.00
  • Søndag kl. 8.00-16.00
Kilde: Rudersdal Kommune

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...