Borgmester efter påbud: - Arbejdspresset har været for højt for længe

Ifølge borgmester Nicolai Bechfeldt er der tre primære årsager til det store arbejdspres, der for nylig førte til et påbud til kommunen fra Arbejdstilsynet. 

Nicolai Bechfeldt erkender, at påbudsramt afdeling har været hårdt ramt, og ser tre primære årsager til problemet.

Nicolai Bechfeldt erkender, at påbudsramt afdeling har været hårdt ramt, og ser tre primære årsager til problemet.

Foto: Gitte Schwartz

Medarbejderne i tre teams i Center for beskæftigelse, forebyggelse og sociale indsatser har løbet så stærkt over en længere periode, at det i starten af ugen førte til et påbud fra Arbejdstilsynet.

Et påbud, der giver kommunen et halvt år til at løfte arbejdspresset fra medarbejdernes skuldre af hensyn til deres sundhed og sikkerhed.

Og det er ikke godt nok, at det er kommet dertil, siger borgmester i Furesø Kommune, Nicolai Bechfeldt (V), der peger på tre årsager til udfordringerne.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...