Forsvunden 32-årig fundet død i vandhul

Frygt for endnu en drukneulykke udenfor Roskilde. 

Forsvunden mand fundet død ved Darup.

Forsvunden mand fundet død ved Darup.

Foto: Kristian Jørgensen

Den 32-årige mand, der har været eftersøgt siden mandag formiddag, er fundet død i et vandhul få hundrede meter fra Himmelsøen, hvor han sidst blev set i live. 

Det oplyser Midt- og Vestsjællands Politi til Dagbladet. Der er tale om en udenlandsk mand. De pårørende er endnu ikke underrettet, så politiet tilbageholder hans identitet.

Manden forsvandt natten mellem lørdag og søndag, hvor han ved et-tiden forlod en gruppe venner, som han hyggede sig sammen med ved Himmelsøen. Vennerne alarmerede senere politiet, da de ikke kunne komme i kontakt med manden. 

Læs også

Hele formiddagen var politi og redning i gang med at eftersøge manden i området ved Himmelsøen med droner og hunde. 

En beboer fra området hørte om eftersøgningen og gik ud i området på den modsatte side af Darupvej, hen mod festivalpladsen. Det var her, han fandt manden, som lå død i en mindre sø bag Roskilde Dyreinternat.

Politiet kan endnu ikke fastslå dødsårsagen, men kommunikationschef hos Midt- og Vestsjællands Politi, Thomas Kristensen fortæller, at der ikke noget, der tyder på, at der er sket en forbrydelse.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...