Tre drukneulykker med dødelig udgang inden for et år har flere fællestræk. Ét af dem er, at det er unge mænd med det meste af livet foran sig, der i stedet har mistet det.
Et andet er, at det er sket for øjnene af chokerede vidner, der intet har kunnet stille op.
Det tredje er, at drukneulykkerne alle er sket i tidligere grusgrave, der helt eller delvist er omdannet til badesøer og fungerer som fluepapir på varme dage. Og det fjerde er, at det - selv om vidner har set dem forsvinde i vandet - har været yderst vanskeligt at finde dem i vandet.
Trods hurtig reaktion gik der således næsten fire timer, fra et vidne lørdag aften slog alarm, til en ung mand blev bjærget efter en omfattende redningsindsats med helikopter og dykkere i vandet.
Efter den seneste ulykke vil borgmester i Roskilde Kommune, Tomas Breddam (S), nu have undersøgt sikkerheden i de grusgrav-søer, der bruges til badning.
Det skriver han i en mail til DR København.
- Det gør mig frygtelig ondt, at der har været endnu en ulykke i går i Lynghøjsøerne. Det er tragisk. Jeg har bedt forvaltningen om i samarbejde med Naturstyrelsen, der har ansvaret for Lynghøjsøerne, om at igangsætte en undersøgelse hurtigst muligt af sikkerheden ved grusgravsøer i Roskilde Kommune, oplyser DR.
Det har endnu ikke været muligt for Dagbladet selv at få en kommentar fra Tomas Breddam.
Den seneste ulykke skete lørdag aften ved 21-tiden, hvor et vidne så en ung mand fægte med armene, hvorpå han gik under og ikke kom op til overfladen igen.
Han blev først flere timer senere lokaliseret af redningsmandskab.
Læs også
- Ung mand druknet i grusgrav-sø
- Fatal badetur: Abdullah havde en lovende fremtid og et stort ansvar
- Sikkerheden får et løft ved Himmelsøen
- Forældre til druknede Elias: - Det må ikke ske igen
- Mand er død efter drukne-ulykke i Himmelsøen
Badning i
- tidligere
grusgrave
Lynghøjsøerne ved Roskilde er en tidligere grusgrav, der i dag er et populært badested.
Generelt skal man ved badning i grusgrave være ekstra forsigtig.
Nogle steder er det strengt forbudt og kan udløse bøder, mens andre områder er omdannet til officielle, godkendte badesøer.
Følgende risici og forhold er især vigtige at være opmærksom på:
Temperaturspring: Vandet er ofte meget dybt og stillestående. Det betyder, at overfladevandet kan være varmt, mens det dybere vand er iskoldt. Det kan give kuldechok eller krampe.
Dybde og sigtbarhed: Grusgravsøer bliver ofte meget dybe tæt på kanten, og vandet kan være grumset, hvilket gør redningsarbejde svært.