Mere kunst på vej til Milen

Milen er naturområdet syd for Roskilde Festival og Dyrskuepladsen.

Milen er naturområdet syd for Roskilde Festival og Dyrskuepladsen.

Foto: Christoffer Anias Sandager

I efteråret blev to nye kunstværker udvalgt til Milen ved Roskilde, og nu er der endnu mere kunst på vej til naturområdet, der ligger syd for Dyrskuepladsen.

Roskilde Festival Gruppen har åbnet for ansøgninger til kunstinitiativet Milens Vækstlag, hvor nyetablerede kunstnere, arkitekter og skabende fagpersoner kan søge støtte til at skabe nye værker i Milen.

Ansøgningsfristen er 26. august, og der skal søges via Roskilde Festival Gruppens hjemmeside, roskildefestivalgruppen.dk

Med Milens Vækstlag ønsker Roskilde Festival Gruppen at bringe kunst og arkitektur tættere på de steder, hvor mennesker allerede opholder sig og mødes.

Der er især fokus på at støtte projekter, der tager afsæt i landskabet og understøtter nysgerrighed, ophold og leg, så værkerne kan bruges i hverdagen såvel som under festivalen.

- Vi vil gerne give plads til nye stemmer og invitere vækstlaget til at være med til at forme et landskab, som allerede bliver brugt af mange forskellige mennesker året rundt. Vi leder efter projekter, der kan skabe møder, nysgerrighed og nye måder at bruge området på. Det er vigtigt for os, at kunsten bliver en aktiv del af fællesskabet og livet i Milen, siger Signe Brink Wehl, Roskilde Festival Gruppens kunstfaglige chef, i en pressemeddelelse.

Læs også

Det samlede uddelingsbeløb er 150.000 kroner, og der kan søges op til 50.000 kroner per projekt samt honorar. Derudover tilbyder Roskilde Festival Gruppen kuratorisk sparring og produktionsrådgivning.

Værkerne udvælges af en jury bestående af repræsentanter fra det kunstfaglige lokalmiljø, Roskilde Kommune og Roskilde Festival Gruppen.

I 2025 blev værkerne "Rundkredsen" af arkitektstudiet Rumgehør og "Table of Interests" af arkitektgruppen en:33 udvalgt gennem Milens Vækstlag. 

Begge projekter bliver en del af Roskilde Festivals kunstprogram i 2026 og integreres efterfølgende i landskabet i Milen.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...