Slut med rystende oplevelse - nu asfalteres vigtig vej

Her kan man se planen for asfalteringen af Roskildevej

Her kan man se planen for asfalteringen af Roskildevej

Foto: Ringsted Kommune

Det har været en prøvelse for mange bilers affjedring og hjulophæng at køre på Roskildevej i Benløse det seneste år. En meget ujævn vejbelægning har gjort det til bogstaveligt talt en rystende oplevelse.

Den Korte Version
  • Roskildevej i Benløse har været en rystende oplevelse for bilister det seneste år.
  • Fra onsdag den 6. maj asfalteres Roskildevej for at udjævne ujævnheder.
  • Vejarbejdet medfører periodiske spærringer og ændrede trafikforhold.
  • Buslinjer omlægges til alternative ruter under arbejdet.
  • Arbejdet forventes afsluttet onsdag den 13. maj.
Dette resumé er genereret af kunstig intelligens og kvalitetssikret af journalister.

Men er prøvelserne snart forbi. Kommunen lover, at på onsdag går man i gang med at lægge et ny slidlag af asfalt på vejen.

Roskildevej er meget ujævn efter Ringsted Forsyning lagde fjernvarme ned i området. Siden har man ventet på, at jorden har skulle sætte sig, der hvor der har været gravet. Hvis man have asfalteret for tidligt, så ville der være risiko for at den nye asfalt ville synke og blive skæv.

Læs også

Fra onsdag den 6. maj og en uge frem lægger Ringsted Kommune nyt slidlag på Roskildevej gennem Benløse.

Der er tale om det øverste lag asfalt, som lægges på for at udjævne ujævnheder og sikre en jævn vej med høj komfort og lang holdbarhed.

Arbejdet betyder desværre også, at dele af Roskildevej bliver spærret i perioder, mens arbejdet står på. For at minimere generne udføres arbejdet i etaper, så fremkommeligheden påvirkes mindst muligt. Bilister opfordres til at køre ad alternative ruter. Der vil være opsat skilte med anvisning af alternative ruter.

Ringsted Kommune er opmærksom på, at arbejdet på Roskildevej har stået på i længere tid, og beklager de gener, det har medført. Med det kommende asfaltarbejde går projektet nu ind i sin afsluttende fase, og forventningen er, at vejen står helt færdig onsdag den 13. maj.

Vigtige information om vejarbejdet

Den 6. maj startes med fræsning fra krydset Roskildevej/Holbækvej/Hesteskoen mod rundkørslen ved Eilekiersvej/Tofteåsvej, mens selve rundkørslen og vejen ud til Præstevej fræses den 7. maj.

Ugen efter fortsættes med at lægge ny asfalt. Den 11. maj fra krydset Roskildevej/Holbækvej/Hesteskoen mod rundkørslen ved Eilekiersvej/Tofteåsvej. Herefter følger asfaltering af rundkørslen og vejen til Præstevej den 12. og 13. maj.

Der vil være afspærringer og ændrede trafikforhold i perioden.

Der opsættes skiltning med alternative ruter

Nogle virksomheder vil opleve udfordringer med kørende kunder i særlige tidsrum.

Nogle arbejder udføres om aften og natten med midlertidig lukning af vejen fra kl. 19.00 til 06:00

Busdriften i området omlægges til alternative ruter i perioden. Det gælder linjerne 401A, 405, 467, 240R. Se ændringer på Rejseplanen eller på DOTs hjemmeside

Cykelstierne er åbne under arbejdet og kan fortsat benyttes. De vil blive renoveret på et senere tidspunkt.

Kilde: Ringsted Kommune

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...