Børn var med til samle over 100 kilo affald i Hørsholm

Tre seje drenge 'bevæbnet' med opsamlingsstænger gjorde en stor indsats ved årets affaldsindsamling i Hørsholm.

Tre seje drenge 'bevæbnet' med opsamlingsstænger gjorde en stor indsats ved årets affaldsindsamling i Hørsholm.

Foto: Privat

Søndag den 19. april blev de store skraldeposer foldet ud, da den årlige affaldsindsamling i Hørsholm afholdt som en del af Danmarks Naturfredningsforenings landsdækkende affaldsuge. 

På mindre end to timer samlede 12 engagerede børn og 14 voksne mere end 100 kilo affald ind i og omkring Hørsholm.

Blandt fundene var alt fra gamle gulvtæpper og lattergaspatroner til cigaretskod, slikposer, madpapir og dåser med pant. Affald og i mængder, som stadig vækker undren hos Else Marie Jonsson fra Danmarks Naturfredningsforening i Hørsholm.

Læs også

 

Flere familier

Opbakningen var større end tidligere år, og mange af deltagerne er gengangere. Især glæder det arrangørerne, at flere børnefamilier vender tilbage år efter år. 

Nogle forældre har endda købt opsamlingstænger til børnene og gjort affaldsindsamling til en fælles familieaktivitet – også i hverdagen.

– Det er rigtig positivt at se, at både børn og voksne tager ejerskab. Når familier gør det til et fælles projekt, får vi både ryddet op i naturen og skabt gode vaner for fremtiden, siger Else Marie Jonsson videre.

Et ægtepar deltog også målrettet med udvalgte områder og vendte tilbage med bilerne fulde, ligesom tre seje drenge gjorde en stor indsats for at rydde op i naturen.

Mere end 100 kilo blev samlet ind, da Danmarks Naturfredningsforening afholdt deres årlige affaldsindsamling i Hørsholm.
Mere end 100 kilo blev samlet ind, da Danmarks Naturfredningsforening afholdt deres årlige affaldsindsamling i Hørsholm. Foto: Privat

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...