Politikere Ringsted har torsdag fået præsenteret en plan for genopbygning af Ringsted Sportscenter. Hal A kan måske bruges igen om halvandet år.
- Politikere præsenteres for plan om genopbygning af Ringsted Sportscenter torsdag.
- Genopbygning af Hal A kan stå færdig senest ved udgangen af 2027.
- Ny dobbelthal foreslås som erstatning for Hal C; udgifterne forventes 55-65 mio. kr.
- Foreninger inddrages fra efteråret for input til omklædnings- og opholdsfaciliteter.
- Sagen drøftes samlet 21. april, hvorefter den går videre til Økonomiudvalg og Byråd.
Fremtiden for Ringsted Sportscenter skal drøftes videre politisk i to udvalg tirsdag 21. april.
Kommunen indstiller, at genopbygningen af Hal A igangsættes, så en ny hal kan stå færdig senest ved udgangen af 2027. Når Hal A står klar igen, foreslås det, at Hal C skal rives ned, og så skal der bygges en ny dobbelthal.
- Jeg håber, der kan komme det glædelige ud af den her kedelige sag, at vi faktisk ender med at få en ekstra hal i Ringsted Sportscenter. Det er i hvert fald det, jeg vil forsøge at overbevise resten af byrådet om, at vi skal gøre, siger borgmester Andreas Karlsen til Dagbladet.
En genetablering af Hal A ventes at koste 25-30 mio. kr., og en ny sag med forslag til proces og økonomi præsenteres i efteråret 2026.
Hvis den pris skal holdes kræver det god, at det klarlægges om de nuværende spær i Hal A kan genbruges.
Så sent som i mandags vedtog byrådet, at der undersøges, hvad en byggeriet kan finansieres. Blandt andet skal det undersøges, om man kan lade et privat firma bygge og eje en eventuel ny dobbelthal, og så kan kommunen leje hallen tilbage efterfølgende.
Vil have ny dobbelthal
Kommunen anbefaler til politikerne også, at der arbejdes videre med en løsning med en såkaldt dobbelthal, som kan erstatte Hal C, når denne senest om tre år skal tages ud af drift.
Opføres en ny dobbelthal, vil hele projektet tage mindst 24 måneder, hvoraf de 18 måneder går til nedrivning og byggeproces.
Udgifterne forventes at ligge på 55-65 mio. kr. Nedrivning af Hal C skal igangsættes, når Hal A står færdig.
Læs også
- Sportshal lukket - risiko for nedstyrtning
- Risiko for tagkollaps kendt i 1,5 år - har intet gjort
- Sportshal lukket på ubestemt tid
- TMS-formand om lukket hal: - En katastrofe
- Fare for nedstyrtning for stor - sportsarena lukker helt
- Borgmester skærer igennem: - Ikke flere lappeløsninger
Forvaltningen foreslår, at inddragelse af brugere starter allerede fra efteråret, så foreningerne kan give input til blandt andet omklædnings- og opholdsfaciliteter.
Kommunen arbejder dermed med to parallelle processer for at sikre halkapacitet nu og på længere sigt.
Man prioriterer en hurtig genetablering af Hal A og en fremtidig opgradering gennem en dobbelthal som afløser for Hal C.
Plads til 2.000
Denne løsning skal fastholde den nuværende kapacitet og samtidig give mulighed for større opvisningskampe med op til 2.000 tilskuere.
Hal A og tagproblemerne
Taget blev renoveret for en årrække siden. Men i 2024 slog en ingeniør-rapport fast, at en del af taget alligevel var råddent.
Alligevel valgte politikerne flere gange at udskyde reparationen.
I starten af 2026 lagde sneen sig på taget af Hal A. En undersøgelse viste, at taget nu var så råddent, at der var risiko for nedstyrtning på grund af sneen.
6. januar meddelte kommunen, at Hal A blev lukket indtil sneen var smeltet.
En ekstern undersøgelse af taget blev sat i gang, og 26. januar 2026 kom det triste resultat: Taget var så dårligt, at hallen blev lukket permanent. Det var simpelthen for farligt at opholde sig hallen.
Håndboldliga-holdet TMS blev tvunget til at flytte deres hjemmekampe til den noget mindre Hal B. En del andre klubber og foreninger har måtte finde alternative træningssteder.
Siden har kommunen undersøgt, hvilke muligheder der er for at løse problemer. Det forslag er nu præsenteret for politikerne.
Nedlukningen af Hal A har lagt pres på faciliteterne. Kommunen har haft tæt dialog med foreningslivet for at sikre midlertidige løsninger.
For sæsonen 2026/2027 er langt det meste af halfordelingen på plads efter et intensivt forløb, hvor foreningerne har samarbejdet og fundet fælles løsninger.
Ahornhallens tider er blevet fordelt gennem Halfordelingsudvalget, der består af repræsentanter for foreningerne.
Midlertidig hal undersøges
Kommunen vil også undersøge muligheden for at etablere et halvgulv i en større, delvist tom bygning i kommunen.
Denne mulighed og de økonomiske konsekvenser er endnu ikke afklaret.
Bliver løsningen mulig, vil administrationen orientere politikerne.
Alternativt kan kommunen vælge at opføre en simpel hal for at øge kapaciteten permanent, men opførelsen af en boblehal anbefales ikke, jf. Byrådets sag 13. april 2026.
Medlemmerne af Sports-, Fritids- og Kulturudvalget samt udvalget for Land og By, Teknik og Miljø skal diskutere sagen samlet 21. april, hvorefter sagen går videre til både Økonomiudvalg og Byråd.
Borgmester Andreas Karlsen er rigtig ærgerlig over situationen og erkender, at det ikke er nemt at være idrætsudøver i denne tid.
Han ser nu frem, at der snart kan tages nye skridt i sagen:
- Det er en rigtig møgsag, og jeg forstår til fulde frustrationerne. Som jeg tidligere har sagt, er det ikke tilfredsstillende for nogen, at vi nu står i den her situation. Med den viden vi har nu, kunne jeg have ønsket mig, at taget på Hal A var skiftet på et tidligere tidspunkt. Nu skal vi have fokus på løsninger og derfor er jeg tilfreds med, at der nu ligger nogle mere konkrete planer, som vi politikere kan drøfte. Det er helt afgørende, at fremtiden for sportscenteret bliver afklaret så hurtigt som muligt, siger Andreas Karlsen.