Opdatering 16. april, kl. 10.00: Det fremgik tidligere af artiklen fra Ritzau, at ændringen til to sydlige spor og et nordligt spor, der gennemføres i løbet af sensommeren, er et nyt tiltag. Som Sjællandske Nyheder også tidligere har skrevet, har det længe været en del af planen med udvidelsen af Hillerødmotorvejens forlængelse at erstatte 2+1-vejen med skiftende spor til en fast fordeling af vejbaner med to i den ene retning og et i den anden for at øge sikkerheden. Artiklen er nu rettet.
Efter flere alvorlige ulykker på Hillerødmotorvejens forlængelse skal strækningen ændres.
Konkret skal hele strækningen i sensommeren ændres fra en såkaldt 2+1-vej til i stedet at fungere med to sydlige spor og et nordligt spor.
Det oplyste Vejdirektoratet til Sjællandske Nyheder i sidste måned, og det gentages nu i et brev til fire lokale borgmestre, skriver TV 2.
Borgmestrene fra Furesø, Allerød, Hillerød og Gribskov henvendte sig i slutningen af marts til Vejdirektoratet på baggrund af flere alvorlige ulykker på strækningen.
På en 2+1-vej tillades skiftevis overhaling i hver retning uden modkørende trafik. Men det ændres altså til fast at være to sydlige og et nordligt spor.
Ifølge TV 2 er i alt ni personer siden 2020 omkommet i ulykker på den 13,5 kilometer lange vej.
Så sent som tirsdag 14. april kom to mænd til skade i en ulykke på motorvejsforlængelsen, men de er uden for livsfare.
I sidste måned blev to mænd dog dræbt i en færdselsulykke på Hillerødmotorvejens forlængelse.
I slutningen af januar blev to personer desuden kørt til hospitalet, efter at to biler kørte sammen nord for Kollerød-afkørslen. En af dem var i kritisk tilstand.
I juli 2024 mistede et forældrepar og en mandlig bilist livet, efter at to personbiler var kørt sammen på strækningen.
En mand, der ikke var involveret i ulykken, er blevet idømt ni måneders fængsel for at have bragt andre i fare, fordi han ifølge dommen kørte om kap med en af de biler, der var involveret i ulykken.
Han var også tiltalt for uagtsomt manddrab, men blev frifundet.
Dommen er anket og skal behandles i landsretten til næste år.
/ritzau/