Endnu en brand i Kebabstationen på Kokkedal Station

Natten til onsdag udbrød der igen brand ved spisestedet Kebabstationen på Kokkedal Station. Det er blot få dage siden, at stedet sidst var ramt af af en brand, og politiet undersøger nu, om brandene kan være påsat. 

Det er anden gang på få dage, at brandvæsenet må slukke en brand ved Kebabstationen på Kokkedal Station.

Det er anden gang på få dage, at brandvæsenet må slukke en brand ved Kebabstationen på Kokkedal Station.

Foto: Presse-fotos.dk

Politi og brandvæsen rykkede natten til onsdag ud til Kokkedal Station, hvor der var meldinger om brand i spisestedet Kebabstationen.

Anmeldelsen kom klokken 02.11, oplyser Nordsjællands Politi til Sjællandske Nyheder.

Der var ingen personer i bygningen på tidspunktet, og ingen kom til skade i forbindelse med branden.

Anden brand på få dage

Det er kun få dage siden, at brandvæsenet måtte slukke en anden brand i Kebabstationen. Det var lørdag morgen ved 5-tiden, da der gik ild i en skraldespand placeret tæt på spisestedet.

Weekendens brand blev slukket, inden den for alvor fik fat i bygningen. På billeder fra den branden natten til onsdag kan man se, at flammerne har haft fat i selve bygningen. 

Det er endnu for tidligt at sige, om der er en sammenhæng mellem de to brande - og om de er påsatte. 

Politiet afventer resultaterne af de tekniske undersøgelser, før de kan konkludere noget nærmere.

- De tekniske undersøgelser er i gang, og der er ikke nogen konklusion endnu, lyder meldingen fra Nordsjællands Politi onsdag eftermiddag. 

Læs også

På billeder fra stedet kan man se, at ilden har haft fat i bygningen.
På billeder fra stedet kan man se, at ilden har haft fat i bygningen. Foto: Presse-fotos.dk
Politiet undersøger nu, om de to brande kan være påsat.
Politiet undersøger nu, om de to brande kan være påsat. Foto: Presse-fotos.dk

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...