Plejehjem får ny sensorteknologi - derfor kan det hjælpe med øget trivsel hos de ældre

Efter forsøgsperiode på Louiselund Plejehjem er der politisk enighed om at udbrede sensorteknologi til Hørsholms øvrige plejehjem. Læs hvordan det kan hjælpe både beboere og ansatte.

Hjørdis Madsen i stolen bor på Louiselund Plejehjem i Hørsholm, hvor man har testet den nye sensorteknologi med gode resultater. Her har hun besøg af det tidligere Social- og Seniorudvalg.

Hjørdis Madsen i stolen bor på Louiselund Plejehjem i Hørsholm, hvor man har testet den nye sensorteknologi med gode resultater. Her har hun besøg af det tidligere Social- og Seniorudvalg.

Foto: Presse

Gennem en periode har Louiselund Plejehjem i Hørsholm afprøvet den nyeste sensorteknologi i 36 boliger. Resultaterne har været så gode, at det politisk er besluttet at udbrede teknologien til alle kommunens plejehjem.

En enig kommunalbestyrelse i Hørsholm har netop afsat og bevilget en million kroner i 2026, så sensorteknologien kan blive en fuld integreret del af Hørsholm Kommunes ældrepleje.

Den sensorbaseret teknologi monitorerer aktivitet og bevægelse i beboernes plejebolig. I realtidsdata har medarbejderne mulighed for at følge beboernes trivsel og adfærd, herunder fald og uheld, uden at gå på kompromis med privatlivet, oplyser Hørsholm Kommune i en pressemeddelelse.

Desuden kan teknologien analysere beboernes søvn, mobilitet og trivsel over tid.

De foreløbige erfaringer fra Louiselund Plejehjem viser blandt andet:

  • Færre fald og unødige indlæggelser
  • Reduceret brug af psykofarmaka
  • Øget tryghed for beboere
  • Bedre arbejdsvilkår for medarbejdere

Naturligt at udbrede

Før jul besøgte Social- og Seniorudvalget det lokale plejehjem og oplevede stor tilfredshed blandt både beboere, pårørende og medarbejdere.

- Erfaringerne fra Louiselund viser, at sensorteknologi kan styrke både tryghed og kvalitet i plejen. Det giver medarbejderne et bedre overblik og mere tid til nærvær. Når erfaringerne er så gode, og teknologien samtidig giver mere tryghed for både beboere og pårørende, samt mere tid til omsorg for medarbejderne, er det helt naturligt, at vi nu udbreder løsningen til alle kommunens plejehjem, udtaler Ann Lindhardt (V), der er ny formand for Social-, Ældre- og Sundhedsudvalget i Hørsholm.

Læs også

 

Tryghed og et fantastisk arbejdsredskab

Jørgen Madsen er gift med Hjørdis, som bor på Louiselund, og han hilser det nye tiltag velkommen.

- Systemet har ikke på nogen måde skabt utryghed i relation til overvågning af den personlige frihed, men derimod tryghed med viden om, at der - ikke mindst i særlige og komplekse situationer - er et værktøj til effektivt at følge op på beboerstatus. Jeg tror, at sensorteknologi og lignende må være en del af fremtiden, siger Jørgen Madsen.

Som plejehjemsansat er der også en øget tryghed ved sensorteknologien, mener Maria Ryom.

- Sensorteknologi er et fantastisk arbejdsredskab, som giver tryghed og overblik både for beboere, pårørende og os medarbejdere. Det giver os mulighed for at forebygge fald, hjælpe beboere op med det samme, opspore søvnudfordringer og urinvejsinfektioner – og samtidig respektere privatlivet. Alle bør have sensorteknologi, lyder det fra medarbejderen på Louiselund.

Hjørdis bor på Louiselund, og hendes mand Jørgen er glad for, at der er taget sensorteknologi i brug på plejehjemmet.
Hjørdis bor på Louiselund, og hendes mand Jørgen er glad for, at der er taget sensorteknologi i brug på plejehjemmet. Foto: Presse

Med til at fremtidssikre ældreplejen

Med udbredelse af sensorteknologi tager Hørsholm Kommune ifølge udvalgsformand Ann Lindhardt et vigtigt skridt mod en fremtidssikret ældrepleje, hvor teknologi og omsorg går hånd i hånd, samt imødekomme ældreplejens rekrutteringsudfordringer.

- Sensorteknologien giver et detaljeret overblik over beboernes adfærd og trivsel, hvilket øger trygheden og kvaliteten i plejen. Samtidig kan hændelser som fald og adfærdsændringer dokumenteres direkte i omsorgssystemet, og data om beboernes søvn, mobilitet og trivsel kan analyseres over tid. Med den indsigt vil det være muligt for medarbejderne at prioritere ressourcerne bedre, samt frigive tid til nærvær og omsorg på en effektiv måde, forklarer Ann Lindhardt.

I december måned besøgte Social- og Seniorudvalget Louiselund Plejehjem for at få en præsentation af sensorteknologi og høre om erfaringerne fra medarbejdere, beboere og pårørende.
I december måned besøgte Social- og Seniorudvalget Louiselund Plejehjem for at få en præsentation af sensorteknologi og høre om erfaringerne fra medarbejdere, beboere og pårørende. Foto: Presse

 

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...