Færgeåret 2025 blev et rekordår for Molslinjen, der transporterede flere biler end nogensinde før på Kattegat. Dette skete på trods af, at færgeselskabet havde en færge mindre i drift og dermed færre afgange.
Efter salget af færgen Max kort før højsæsonen 2024, havde Molslinjen kun tre hurtigfærger i drift på Kattegat. Alligevel lykkedes det at transportere 1.362.835 biler i 2025, hvilket er en stigning på to procent sammenlignet med 2024, hvor tallet var 1.335.919. Dette overgår også 2019, hvor fire færger transporterede 1.351.588 biler.
- Vi er lykkedes med at lave en sejlplan, som passer til vores kunders rejsebehov, og så er vi ganske enkelt blevet bedre til at udnytte pladsen ombord, så vi kan gøre mere med mindre, siger Molslinjens administrerende direktør, Kristian Durhuus.
Flere passagerer og elbiler
Antallet af passagerer steg også i 2025 til 3.330.703, hvilket er en forbedring i forhold til 2024, hvor 3.305.298 passagerer blev transporteret. Dog er tallet endnu ikke på niveau med rekordåret 2019, hvor 3.492.698 passagerer benyttede færgerne.
- Vi kan mærke, at vi er ved atter at fange det momentum, som vi mistede under corona-årene. Det er også blevet en konkurrencefordel for os, at de mange nye elbilsejere kan se fordelen i at spare kilometer og dermed strøm ved at tage færgen, forklarer Kristian Durhuus.
I 2025 udgjorde elbiler cirka 29,5 procent af de transporterede biler, hvilket er markant højere end den samlede andel af elbiler i den danske bilpark, der ligger på 17-18 procent.