Uhyggelige klovne, zombier, en gris med en motorsav, blod, splat og tarme fyldte bybilledet i Hillerød i fredags. Her var tusindvis af mennesker nemlig mødt op til årets horrorwalk.
En masse frivillige var klædt ud som 'skræmmere' og gav de op mod 3.000 mennesker, der var mødt op, et godt gammeldags gys.
Læs også
Folk mødte op til rutens start på Torvet, hvor køen var lang. Derefter gik turen i hold rundt langs bredden af slotssøen frem til Posen, og undervejs bød de mange frivillige altså på forskellige overraskelser, chok og uhyggelige øjeblikke. Turen gik blandt andet gennem en slags operationsrum, hvor skræmmende sygeplejersker var ved at operere dukker.
Efter mørkets frembrud
Horrorwalken fandt sted efter mørkets frembrud mellem klokken 18.30 og 21.00, og sarte sjæle og børn under 12 år var på forhånd frarådet at deltage.
Aftenen sluttede med gyserfilm i Nordisk Film Biografer.
Hillerød Horrorwalk, som er arrangeret af Hillerød Byforum, har fundet sted hvert år siden 2017 på fredagen i efterårsferien.
Læs også
