Lokal forfatter og instagrammer udgiver salatbog

Dominique Kørvell står bag det populære mad- og livsstilsunivers Salatboden, der har over 73.000 følgere på Instagram. Hun bor i Høsterkøb i Nordsjælland.

Dominique Kørvell står bag det populære mad- og livsstilsunivers Salatboden, der har over 73.000 følgere på Instagram. Hun bor i Høsterkøb i Nordsjælland.

Foto: Presse

Dominique Kørvell, der står bag den populære Instagram-profil af samme navn, er udkommet med kogebogen Salatboden. Bogen rummer 50 salatopskrifter fordelt på 240 sider og udgives med fotos af Susanne Geert.

Dominique Kørvell startede sin profil for fem år siden som et eksperiment under et kursus. I dag har hun over 73.000 følgere, der interesserer sig for hendes grønne retter og salatinspiration fra hjemmet i Høsterkøb.

Bogen Salatboden er inddelt i kategorier som fx “De sprøde”, “De cremede”, “Dem med feta”, “Gode til fisk” og “De fyldige”, og indeholder både klassiske og kreative bud – som lun squashsalat med panko-topping eller en Piña Colada-inspireret sommersalat.

Udover opskrifterne giver bogen også et kig ind i forfatterens køkken og have, hvor genbrug, gør-det-selv-projekter og nordisk-engelsk stil mødes i en personlig fortælling.

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...