Bilerne indtog gågaden og skabte liv

Årets biludstilling i bymidten lørdag skabte masser af liv med mange mennesker.

Årets biludstilling i bymidten lørdag skabte masser af liv med mange mennesker.

Foto: Morten Timm

Til daglig er det forbudt at køre med bil i gågaden i Hørsholm, men lørdag var den årlige undtagelse, da Ugebladet havde samlet 11 lokal bilforhandlere til årets store biludstilling i Hørsholm.

Mindst 40 biler var linet op gennem hele gågaden, hvor dem, der havde lyst, kunne komme helt tæt på og sætte sig en tur bag rattet og få svar på spørgsmål om priser og modeller hos fra bilforhandlernes udsendte.

Arrangementet gav masser af liv i gågaden fra lørdag formiddag til ud på eftermiddagen. Til de mindste borgere - og dem med mange år til at selv at kunne få kørekort - var der to sikre fuldtræffer. Nordsjællands Brandvæsen havde parkeret en af de store brandbiler for enden af gaden, hvor børnene kunne få lov til at komme ombord og snakke med brandmændene.

Ved torvet var der også blå blink, hvor Nordsjællands Politi var mødt frem med en patruljebil og den lokale nærbetjent, der inviterede børnene indenfor i politibilen.

Det var fjerde år i træk, at Ugebladet arrangerede biludstilling under åben himmel i Hørsholm.

Store køretøjer med mange hestekræfter og mindre køretøjer med rugbrødsmotor mødtes i gågaden i Hørsholm i lørdags til årets biludstilling.
Store køretøjer med mange hestekræfter og mindre køretøjer med rugbrødsmotor mødtes i gågaden i Hørsholm i lørdags til årets biludstilling. Foto: Morten Timm

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...