Millionhandler og lejlighedssalg: Her er ugens største bolighandler i Hørsholm

Ugens bolighandler i Hørsholm Kommune byder på et varieret boligmarked.

Foto: Arkiv

Ugens bolighandler i Hørsholm Kommune byder på et varieret boligmarked, hvor både villaer og ejerlejligheder har fundet nye ejere. Flere handler har tiltrukket særligt stor opmærksomhed – ikke mindst et salg til hele 12 millioner kroner i Rungsted Kyst.

Stort villakøb på Langebakken

Et af ugens mest bemærkelsesværdige salg finder sted i Rungsted Kyst, hvor et hus fra 1962 på Langebakken er handlet for 12.000.000 kr. Huset rummer 196 kvadratmeter bolig samt en 30 kvadratmeter stor kælder og ligger på en grund på 946 kvadratmeter. Salget giver en vægtet kvadratmeterpris på 56.338 kr., og handlen gennemføres med overtagelse 1. september.

Flere handler i millionklassen

Også i Rungsted Kyst er et hus på Bukkeballevej blevet solgt, denne gang for 8.350.000 kr. Her får de nye ejere adgang til i alt 73 kvadratmeter bolig på en stor grund, suppleret af en 73 kvadratmeter kælder. Der er tale om et hus opført i 1937, siden ombygget i 1964, og overdragelsen sker 1. juni.

På Mågevej i Hørsholm er endnu en villa blevet solgt, til en pris på 7.550.000 kr. Her strækker boligen sig over 150 kvadratmeter fordelt på seks værelser, med hele fire toiletter og en kælder på 80 kvadratmeter. Ejendommen, opført i 1967, overtages ligeledes 1. juni.

Læs også

 

Lejlighedshandler i Hørsholm

På Kammerrådensvej har en ejerlejlighed på 77 kvadratmeter fået ny ejer for 2.625.000 kr., hvilket svarer til en kvadratmeterpris på 34.090 kr. Lejligheden er handlet med overtagelse 1. juni.

Endelig skifter en lejlighed på Bybjergvej hænder til 2.290.000 kr. Det beboede areal udgør her 69 kvadratmeter, med en vægtet kvadratmeterpris på 33.188 kr. Overtagelsen finder sted 1. august.

Dermed tegner ugens handler i Hørsholm Kommune et billede af et marked, hvor både store villaer og mindre ejerlejligheder er efterspurgte og ofte handles til priser i millionklassen.

  • VILLA på Langebakken 6, Rungsted Kyst, salgspris: 12.000.000 kr., 196m², 56.338 kr/m2, overtagelse: 1.9.2025
  • VILLA på Bukkeballevej 28, Rungsted Kyst, salgspris: 8.350.000 kr., 73m², 80.288 kr/m2, overtagelse: 1.6.2025
  • VILLA på Mågevej 19, Hørsholm, salgspris: 7.550.000 kr., 150m², 40.374 kr/m2, overtagelse: 1.6.2025
  • EJERLEJLIGHED på Kammerrådensvej 27, st. tv., Hørsholm, salgspris: 2.625.000 kr., 77m², 34.090 kr/m2, overtagelse: 1.6.2025
  • EJERLEJLIGHED på Bybjergvej 21, st. th., Hørsholm, salgspris: 2.290.000 kr., 69m², 33.188 kr/m2, overtagelse: 1.8.2025

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...