En 35-årig mand blev fredag sidst på eftermiddagen hårdt såret af skud affyret mod ham, mens han sad i en bil på Novembervej i Mørkhøj. Søndag meddelte politiet, at manden var afgået ved døden, og dermed er der tale om en drabssag. Nu kommer Københavns Vestegns Politi med nyt i sagen.
- Den indledende efterforskning tyder på, at gerningsmændene gik målrettet efter den bil, som den dræbte sad i - men vi har fortsat brug for vidner, siger vicepolitiinspektør Charlotte Skovby i et opslag på X mandag formiddag.
Læs også
Charlotte Skovby oplyser desuden, at politiet er i gang med at gennemgå store mængder overvågningsvideo fra området.
I forbindelse med indhentning af videoovervågning fra området, er politiet også mandag til stede i området for at gennemgå overvågningskameraer.
- Vidner er meget velkommen til at kontakte vores betjente direkte eller ringe til os på 43 86 14 48, skriver politiet i opslaget på X.
12-årig pige var i bilen
I et opfølgende tweet skriver politiet, at der også sad en 12-årig pige i bilen, der blev beskudt.
- Det understreger med hvilken brutalitet skyderiet er begået, siger Charlotte Skovby.
Medie: Bror til banderelateret
I weekenden skrev politiet på X, at man gerne ville høre fra vidner, som havde overværet hændelsen eller set mørkklædte personer flygte fra stedet.
Læs også
- 35-årig mand er død efter skyderi i Søborg fredag
- Yngre mand er i kritisk tilstand efter skudepisode i Søborg
- Stor politiaktion - mand i kritisk tilstand
Københavns Vestegns Politi har tidligere oplyst, at skyderiet skete fredag klokken 17.47. Oprindeligt lød det fra politiet, at offeret var 32 år, men det har politiet senere korrigeret til 35 år.
Ekstra Bladet skrev i weekenden, at den 35-åriges bror er en del af bandemiljøet, men det har Københavns Vestegns Politi ikke ønsket at kommentere.
