Bymidtens sidste værtshus lukker og slukker

Det historiske værtshus i Lillerød Bymidte har taget den svære beslutning om at lukke.

Her var vi forbi i 2004, hvor Anna Bro, dramatiker og manuskriptforfatter bag tv-succesen Carmen Curlers, og Martin Lyngbo, tidligere teaterdirektør ved Mungo Park, var i færd med at skrive et teaterstykke og hentede inspiration på Pillen.

Her var vi forbi i 2004, hvor Anna Bro, dramatiker og manuskriptforfatter bag tv-succesen Carmen Curlers, og Martin Lyngbo, tidligere teaterdirektør ved Mungo Park, var i færd med at skrive et teaterstykke og hentede inspiration på Pillen.

Foto: Thomas Olsen

Er du en af dem, der nyder en kold øl eller en god kamp på værtshuset Café Pillen, så er der dårligt nyt. Inden længe bliver der nemlig kaldt sidste omgang for allersidste gang på Lillerøds sidste værtshus.

Den Korte Version
  • Café Pillen, det sidste værtshus i Lillerød Bymidte, lukker permanent.
  • Beslutningen om lukningen blev annonceret på Facebook af ejer Morten Pallesen Colsted.
  • Den sidste åbningsdag er planlagt til lørdag den 1. februar.
  • Personalet inviterer gæster til at besøge værtshuset for en sidste festlig afsked.
  • Café Pillen har tidligere været kendt som Lord Herrington Pub og Apotekercaféen.
Dette resumé er genereret af kunstig intelligens og kvalitetssikret af journalister.

Det skriver Café Pillen på Facebook. 

- Efter mange år med fantastiske oplevelser, uforglemmelige stunder og masser af smil, er den svære beslutning om at lukke beværtningen taget. Vi vil gerne takke alle jer, der har været en del af vores rejse. Jeres støtte, glæde og besøg har betydet utrolig meget for os, og vi vil altid værdsætte de relationer og minder, vi har skabt, står der i opslaget, som er underskrevet af ejer Morten Pallesen Colsted og resten af Pillens personale.

Den sidste åbningsdag er lørdag den 1. februar, og Pillens personale håber, at alle, der har et forhold til Pillen, vil lægge vejen forbi indtil da.

- Vi håber, at så mange af jer som muligt, har lyst til at komme forbi fra nu og frem, for at slutte af med fest og godt humør lige til det sidste. Kom ned til en fyraftensøl med et slag terninger, gode snakke om hyggelige stunder eller noget helt tredje. Vi er klar på øl, fisse og hornmusik alle åbningsdage indtil dørene lukkes for sidste gang. Tak for alle de fantastiske år og for at have været en del af Café Pillen, slutter personalet i opslaget.

Læs også

Det sidste værtshus

Café Pillen er det sidste værtshus i Lillerød. Tidligere lå også værtshuse som Hyggehjørnet og Allerød Bodega, der altså også har måtte lukke i årenes løb. Café Pillen, der ligger på M D Madsensvej 12, har også tidligere gået under navne som Lord Herrington Pub og Apotekercaféen.

Der har længe været planer om, at der skulle opføres et nyt boligbyggeri på M D Madsensvej 10-12, hvor Café Pillen ligger, og matriklen har også været drøftet på den lukkede dagsorden i byrådet for nylig.

Læs også

For det meste har Café Pillen dannet rammerne om en god aften i byen med terninger eller en god kamp på skærmen. Men den har også været scene for en valgdebat, her mellem Martin Lidegaard (RV) og Morten Messerschmidt (DF) ved en valgdebat i 2019.
For det meste har Café Pillen dannet rammerne om en god aften i byen med terninger eller en god kamp på skærmen. Men den har også været scene for en valgdebat, her mellem Martin Lidegaard (RV) og Morten Messerschmidt (DF) ved en valgdebat i 2019. Foto: Allan Nørregaard

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...