Halloween på kirkegården, når solen er gået ned

Sognepræst Le Klint og sognepræst Nina Raunkjær inviterer til børnegudstjeneste i Kapellet.

Sognepræst Le Klint og sognepræst Nina Raunkjær inviterer til børnegudstjeneste i Kapellet.

Foto: Presse

Tirsdag 5. november klokken 16.30 er der mulighed for at finde sin værste udklædning frem og tage familien med til en tur på Hørsholm Kirkegård. Sognepræst Le Klint og sognepræst Nina Raunkjær inviterer til børnegudstjeneste i Kapellet.

Mødetidspunktet er klokken 16.30 – lige når solen går ned. 

- Vi skal høre en spændende historie, og bagefter skal vi gå en uhyggelig tur på kirkegården, hvor vi skal ind i et gammelt gravkammer. Vi skal synge sammen, og vi skal tænde lys for alle dem, vi savner, og til sidst skal vi spise sammen foran kapellet eller inde i kapellet, hvis det regner. Han håber at se mange børn og deres forældre i deres gyseligste kostumer, fortæller Le Klint.

Spaghettien er denne aften blevet skiftet ud med græskarsuppe og brød. Husk at tage varmt tøj på – det er altid sjovere at være ude, når man ikke fryser.

Tilmelding sker på hjemmesiden. 

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...