Eksplosiv stigning i digitale lån: Nu skruer biblioteket ned for onlinetilbuddene

Der bliver sat nye begrænsninger på, hvor mange digitale vi har adgang til hver måned. Arkivfoto

Der bliver sat nye begrænsninger på, hvor mange digitale vi har adgang til hver måned. Arkivfoto

Der er så mange, som har fået øjnene - og ørerne - op for bibliotekets digitale tilbud, at biblioteket nu ser sig nødsaget til at skære ned på, hvor mange lydbøger og ebøger vi må låne hver måned.

- Normalt er vi glade, når bibliotekets udlån stiger. Det er jo fantastisk, at vi har flere og flere læseglade borgere i Hillerød Kommune, som både benytter bibliotekets fysiske og digitale materialer, siger bibliotekschef Stine Holmstrøm Have.

Men udfordringen er, at biblioteket betaler en afgift per udlån på en lang række titler. 

- Så når det digitale udlån stiger, bliver det dyrere i modsætning til de fysiske materialer, hvor vi kan udlåne hvert materiale ubegrænset, når først det er købt, siger hun.

Skar ned i februar

I februar betød besparelser, som Hillerød Byråd gennemførte på bibliotekets budget, at Hillerød Bibliotekerne sænkede antallet af digitale film, e-bøger og lydbøger, man kunne låne online. Dengang blev antallet af e-bøger for eksempel sænket fra seks til fem, og antallet af point, som brugerne kunne låne film på via tjenesten Filmstriben, blev også reduceret fra cirka seks til fem.

Dengang sparede biblioteket 100.000 kroner ved at nedlægge festivalen 'Ordet er Løs' og 35.000 kroner ved at halvere antallet af fællesspisninger i Vandrehallen. 107.000 kroner blev fundet ved at give borgerne adgang til færre digitale materialer.

Steg med 12 procent

Men den nedskæring har altså nu vist sig ikke at være nok, for nu sætter biblioteket yderligere begrænsninger på antallet af lydbøger og ebøger, vi kan låne. Det skyldes, at de digitale udlån er steget med 12 procent i perioden januar til juli, svarende til næsten 7.600 flere udlånte titler og en stigning på mere end 4.000 brugere i perioden, oplyser Hillerød Bibliotekerne. 

Det er en stigning, som er langt højere end den, der er på det fysiske udlån, som i samme periode også er steget, men kun med tre procent.

Med de nye begrænsninger, som trådte i kraft per 13. september, sænkes lånemulighederne fra fem til fire månedlige lån på eReolens e-bøger og lydbøger.

Hvis man har opbrugt sine lån, er der dog stadig mulighed for at låne de såkaldte blå titler. De tæller nemlig ikke med i antallet af udlån.

I årets budgetforlig besluttede politikerne, at de ikke ville gennemføre besparelser på bibliotekets budget. 

OBS: I artiklen fremgik det tidligere, at antallet af udlån på Filmstriben også blev skåret ned, men dette er ikke korrekt. Det er kun på eReolen, at antallet reduceres.

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...