Omkring 100 forældre og børn havde taget opstilling foran Roskilde Rådhus, da politikerne i skole- og børneudvalget mandag eftermiddag tog til et møde med lukning af daginstitutioner på dagsordenen.
De var kommet for at demonstrere mod lukning af små daginstitutioner, som er undervejs på grund af for mange tomme pladser i dagtilbuddene i Roskilde by.
- Mit barn går i en lille institution med sindssygt højt trivsel, som ser ud til at skal blive lukket, så nu skal vi have alle børnene over i kæmpestore børnehaver. Det er ikke godt for alles trivsel, tror jeg. Så jeg er lidt ked af, at der ikke er plads til de mindre institutioner, som bare tilbyder noget andet. En kommune som Roskilde burde også have mulighed for at have de her alternativer, siger Michael Martina, der lige er flyttet til byen og har sin treårige søn, Hugo, i Børnehaven Solsikken.
De fleste medlemmer af udvalget, samt borgmester Tomas Breddam (S), kom ud for at tale med forældrene, som fastholdt dem i en god halv time, inden mødet måtte gå i gang, og familierne måtte hjem til aftensmaden.
Sjællandske Nyheder følger op på den politiske behandling af de bebudede lukninger, som udvalgsformand Bent Jørgensen (V) understregede flere gang kun bliver sendt i høring i første omgang, inden der tages en beslutning.