Det er muligt at forbedre velfærden med 32 millioner

Marcus Guldager og Caroline Victoria Christensen, Socialdemokratiet, og medlemer af Hørsholm Kommunalbestyrelse.

Marcus Guldager og Caroline Victoria Christensen, Socialdemokratiet, og medlemer af Hørsholm Kommunalbestyrelse.

Foto: Morten Timm

Igen tales der om besparelser.

Tidligere har behovet for besparelser skyldtes det serviceloft, som bliver besluttet på Christiansborg. Men ikke i år.

For vi kan faktisk øge servicebudgettet med 18 millioner. Derudover er det muligt at finde effektiviseringer for 14 millioner – i form af bl.a. kontraktforhandlinger, energibesparelser og arealoptimering på rådhuset. Dette giver et rådighedsbeløb på 32 millioner til velfærden.

Men nu udfordrer indtægtsgrundlaget. Faldende skatteindtægter på omkring 65 millioner gør, at vi ikke kan bruge den fulde serviceramme. 

Vi skal derfor spare, ikke fordi Christiansborg tvinger os, men fordi vi har prioriteret at have landets fjerde laveste skattesats.

Kunne man have forventet det? 

Ja. Socialdemokratiet skrev allerede sidste år, at det var vores vurdering at indtægtsgrundlaget i Hørsholm strukturelt ligger for lavt, og at vi derfor på sigt risikerer ikke at kunne bruge servicerammen.

Læs også

Det stiller Hørsholm overfor et valg. Vi kan prioritere en meget lav skat og derved et lavere serviceniveau.
Eller vi kan hæve skatten med 1 procentpoint og lave et markant løft af velfærden. 

I så fald har vi stadig landets 17. laveste skat, hvilket heller ikke er helt dårligt.

Socialdemokratiet går til forhandlingerne med et ønske om at bruge vores samlede serviceramme, og forbedre velfærden med 32 millioner. 

Vi har en række ønsker:

Et løft af det specialiserede område.

Flere midler til pædagoger i daginstitutioner, og penge til en ambitiøs skole- og inklusionspolitik.

En prioritering af ældreområdet gennem øget normering på plejehjem, øget aktivitetsbudget, bedre mad, og hyppigere rengøring.

Et løft af vedligehold af veje og grønne områder, samt en genindførsel af bus 383

Et stærkere fokus på vores kultur- og fritidsliv, der binder Hørsholm sammen 

Samt en række flere prioriteter. Alt dette er muligt, hvis vi prioriterer velfærd over lav skat. Det handler om politisk vilje.

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...