Legetøjsbutik – nu med legeland

Nickolai Jørgensen måtte opgive legemekka i Næstved, men nu lever en del af det videre i Vordingborg

Legetøjsbutik - nu med legeland

Nickolai Jørgensen fra Kids Coolshop udvider med et lille legeland til de mange, der har efterspurgt en legeplads i bymidten. Foto: Lars Christensen

Foto: Lars Christensen

Turister og kunderne har længe efterlyst en legeplads inde i Vordingborgs bymidte, så der er noget til de mindste, når familien er på shoppingtur i Algade.

Nu har Nickolai Jørgensen fra Kids Coolshop taget sagen i egen hånd. Han har udvidet sin legetøjsforretning på Stentorvet med et lille indendørs legeland.

Her kan børn op til otte år tumle rundt på to etager med alskens udfordringer og en rutsjebane.

– Det giver lidt ekstra til butikken, og jeg har haft mange, der har efterspurgt lidt leg til børnene, mens de er ude at handle, forklarer Nickolai Jørgensen.

– Jeg har også en del turister, der kommer ind og spørger efter den nærmeste legeplads, tilføjer han.

Nickolai Jørgensen fra Kids Coolshop udvider med et lille legeland til de mange, der har efterspurgt en legeplads i bymidten. Foto: Lars Christensen

Krisen ramte

Der er tale om en mini-udgave af de legelande, som børnefamilier ellers normalt betaler en formue for at besøge.

– Det er købt hos en firma, der også levere til de store legelande, så kvaliteten er helt i top, fortæller Nickolai Jørgensen.

Han havde egentlig købt legelandet til sin butik i Næstved, der blev indrettet til det helt store legemekka efter alle kunstens regler. På grund af krisen har Nickolai Jørgensen dog måtte opgive butikken i Næstved og har nu koncentreret kræfterne om butikken i Vordingborg.

– Det ville jo synd, hvis det her skulle gå til spilde, fortæller han.

Pause til forældrene

Nickolai Jørgensen har kastet sig ud i en større omrokering af hele butikken for at få plads til det 20 kvadratmeter store legeland.

– Tøjafdelingen er blevet en anelse mindre, men det har ikke nogen indflydelse på sortimentet, forklarer legetøjsforhandleren.

Foruden legelandet er der også lavet en lille hjørne med borde og stole til forældrene, der kan slappe af, mens børnene boltre sig i legeburet. Her forventer Nickolai Jørgensen også, at der på et tidspunkt kommer en kaffemaskine til de ventende forældre.

Legeplads til salg

Med flytningen af legelandet fra Næstved til Vordingborg, så kan Nicolai Jørgensen snart få afsluttet den kuldsejlede butiksdrøm i Næstved.

– Det er lykkedes at få solgt det hele, så det er jeg kommet ud af, forklarer legetøjsforhandleren.

Eneste rest nu er den store udendørs legeplads, der blev bygget på taget oven på den store legetøjsbutik i Næstved. Det var et storstilet projekt, som Nickolai Jørgensen kastede mange penge i, og som skulle være et vartegn for butikken.

– Jeg ejer stadig legepladsen , men den er der ikke plads til her i butikken, så jeg skal have fundet ud af, om jeg kan sælge den, forklarer han.

– Det er ærgerligt, at kommunens økonomi skrænter for tiden, for det havde da været oplagt, at de købte den og satte den op et sted i byen, tilføjer han.