Sommerteater er åben for tilmelding

Sommerteater med ’Min Eventyrbog’

Sidste sommer opførte børnene ’Cirkus Monthe’ på de skrå brædder. (Arkivfoto: Rikke Michael Hansen)

Stevns: Den lokale teaterforening Stevns Amatør Scene arrangerer igen i år til ’Fire raske dage med teater’ for børn. Det hele foregår på Store Heddinge Skole i uge 27, mere præcist fra mandag den 3. juli til torsdag den 6. juli. Teaterskolen afsluttes med en forestilling torsdag kl. 14 på scenen, hvor familie og venner er velkomne.

– Vi gentager i år forestillingen ’Min Eventyrbog’, som Mona Gregers Nielsen sammen med Grethe Fischer fandt på i 2012, oplyser teaterforeningens formand, Lene W. Overgaard.

Hun fortæller videre, at man skal gå i 1., 2., 3., 4. eller 5. klasse for at være med første gang, at man skal kunne komme alle fire dage, 3.,4.,5. og 6. juli og endelig at det koster et medlemskab af Stevns Amatør Scene, hvilket koster 75 kroner.

Victoria Palm Christensen vil sammen med flere hjælpere stå for afviklingen af Teaterskolen. Interesserede kan kontakte Victoria pr. mail vicpchr@gmail.com for flere informationer og tilmelding.

Forårsteater og julestykke

I øjeblikket er de voksne i fuld gang med prøverne til forårets forestilling på Snurretoppen, som vil foregå 24., 25. og 26. april, og i august starter prøverne på årets julestykke. Der følger mere information om begge senere på året, lover Lene W. Overgaard.

Stevns Amatør Scene har nyligt afholdt den årlige generalforsamling i 'Det røde Palæ' på Snurretoppen og her blev der skiftet ud på flere pladser.

Bestyrelsen konstituerede sig efter generalforsamlingen således: Lene W. Overgaard – formand, Sofie Kühl Kristoffersen – næstformand, Kasper Larsen – kasserer, Kira Strandqvist – sekretær, Brita 'Lunde' Lindstedt, Jan Schou Lindstedt og Jesper Askø. På suppleantposterne er Lisbeth Christensen og Lone Farø.