Tips til påskens udflugter

Tips til påskens udflugter

Æg skal trilles i Lützhøfts Købmandsgård i påsken.

Fjordlandet har kigget på mulighederne for forårs- og påskeoplevelser i området. I Roskilde har de tre forslag til brug i påsken og et enkelt, der er gyldigt hele foråret.

I påsken kan man blandt andet besøge Lützhøfs Købmandsgård i Ringstedgade og oplev påske-traditioner som for 100 år siden. Her er der fuldt sving i de gamle lege og det bugner med påskeæg, som man kan være med til at trille, finde, farve og ikke mindst spise. Påskeaktiviteterne foregår mandag 3. april til og med onsdag 5. april mellem klokken 10 og 16. Der er gratis adgang.

På Vikingeskibsmuseet kan man gå i arkæologens fodspor og komme helt tæt på fortiden ved for eksempel at analysere et skelet og opdage, hvad man kan lære om fortidens mennesker ved at kigge på knogler og gravgaver. Vikingeskibsmuseet arkæologer arbejder ofte under vandet, når de skal arbejde med deres fund.

Hver dag er der familierundvisninger, hvor hele familien kan “Ta’ med på handelstogt”.

Det sker hver dag fra lørdag 1. til og med mandag 10. april mellem klokken 10 og 16. Billetter ved indgangen.

En skovtur i Boserup Skov er gratis og her kan man se at det er anemonetid og i marts og april blomstrer anemonerne i Boserup. Det er et helt særligt syn, for på store områder spreder anemonehavet sig ud og maler skovbunden i de smukkeste farver.

I Boserup Skov i Roskilde findes både almindelige hvide, gule anemoner og de sjældne blå anemoner. Man kan gå tur på Anemonesporet, som er en cirka fire kilometer lang gåtur, hvor anemonerne særligt maler skovbunden i smukke forårsfarver.