Søndag var zebra-dag i Rønnebærparken og Æblehaven i Roskilde, og forhåbningerne var store.
– Jeg ved, det er et lidt pudsigt projekt. Der er ikke et entydigt svar på, hvad en zebraby er. Men det handler om at støtte den sammenhængskraft, der er i et område. Det er ikke et spareprojekt, hvor frivillige skal træde til, hvor kommunen trækker sig ud, sagde borgmester Joy Mogensen (S) blandt andet til dem, der var mødt frem i teltet ved Æblehavens beboerhus.
En af dem, som håber på at få skabt noget mere lokalt liv, er Jeanette Langfred. Hun bor på femte år i Rønnebærparken.
– Jeg håber, at projektet kan være med til at skabe noget bedre naboskab. Et kvarter hvor vi kan se det gode i hinanden, hvor vi kan trække på hinandens styrker. Det kunne Rønnebærparken godt trænge til, begynder Jeanette Langfred.
Hendes lille bud på en forbedring er en urtehave, hvor alle der har lyst til at være med, kan være det.
Det var dog ikke alle, som tror på, at zebraby-projektet bare sådan kommer og fikser alle problemer i bydelen.
– Jeg tvivler på det. Vi er jo en bydel med en del udfordringer, og ser du dig omkring i dag og tænker på, at der bor rigtig mange mennesker af tyrkisk og arabisk afstamning, så må jeg bare konstatere, at de to befolkningsgrupper helt mangler. De er her ikke, og uden dem så kommer vi ikke rigtig nogen vegne, lyder det fra Marianne Lykke Pedersen, medlem af bestyrelsen i Æblehaven.
Læs mere i DAGBLADET Roskilde.