For tredje gang: Undergrundsfestival på landet

Foto: Niels Brande

»Om man er teenager eller pensionist og besidder en gnist, kan man tænde et bål som giver varme og knitrer med en charme der smitter på store og små, som gi'r os en tro på at alt nok skal gå.«

Sådan skriver arrangørerne ganske poetisk om Ekko Festival, som holdes i Tybjerglille Bakker, mellem Næstved og Ringsted, fra fredag 3. til søndag 5. august.

Den lille undergrundsfestival, som i år holdes for tredje år i træk, havde sidste år over 100 besøgende, og der er plads til flere, fortæller Thomas Povlsen fra arrangørgruppen.

– Vi vil gerne være større. 100 gæster er nok, men vi har et maksimum antal på 300 billetter simpelthen for, at det ikke må springe i luften for os, siger Thomas Povlsen.

Meningen med festivalen er at give sceneplads til talentfulde og håbefulde kunstnere.

Derfor kan man i år høre bands som rocktrioen Vi er Fædre, singer-songwriter Nicklas Burman, rockbandet Odd Palace og reggae-bandet One More Than 12.

Arrangørerne har arbejdet på at finde ud af, hvilken form Ekko skal have fremover. En af forandringerne i år er derfor en mere markant musikalsk opdeling af programmet.

Fredag brager metal, punk og hård rock ud af højttalerne, mens lørdagens program byder på mildere poptoner, indie, hip-hop, psyc-rock og ska. Søndagen står i singer-songwriternes tegn.

– Det er et meget spredt program rent musikalsk. Vi inviterer selv kunstnerne, og i udgangspunktet kender vi alle bands på den ene eller anden måde, forklarer Thomas Povlsen.

Enkelte kunstnere har dog også kontaktet EKKO for at få lov til at spille.

Arrangørerne er selv professionelle musikere og derfor prioriterer de også god lyd højt for både musikere og gæster. Hele overskuddet fra entréindtægterne investeres derfor i lydudstyr, forklarer Thomas Povlsen.

– Vi er som festival lige ud over havefeststadiet, men med topprofessionel lydmand og lydudstyr. Det er ikke sjovt som musiker at komme ud at spille, når udstyret ikke er i orden. Alle kunstnere, også upcoming, skal have den fede oplevelse med at have god lyd og en lydmand, som har styr på lyden.

Thomas Povlsen mener, at den danske musikscenes undergrund har et højt niveau med mange dygtige musikere. De skal bare have et sted at spille, og her er festivalen i Tybjerglille Bakker alle tiders.

Arrangørgruppen består af seks-otte mand, hvoraf flere spiller med i de optrædende bands. Udover musik lokker EKKO med vietnamesisk madvogn, faldskærmshow lørdag eftermiddag og mulighed for at campere på festivalpladsen.