En usædvanlig pollensæson lakker mod enden

Masser af varmt vejr gav ekstremt høje græspollental på årets Roskilde Festival, så der var lang kø til festivalapoteket for at få allergimedicin.
Masser af varmt vejr gav ekstremt høje græspollental på årets Roskilde Festival, så der var lang kø til festivalapoteket for at få allergimedicin.

Den kolde vinter fastholdt stædigt sit tag i Danmark og forhindrede planterne i at gå i gang med at forberede årets pollenproduktion.

– Da vi begyndte at registrere de første pollen fra el og hassel i midten af marts, var det cirka fire uger forsinket i forhold til tidligere år, fortæller Janne Sommer, leder af Astma-Allergi Danmarks pollentællinger i Danmark og understreger, at så tog pollenproduktionen til gengæld fart.

De tidlige pollenproducenter kom sent på banen, men da de så endelig fik fat, var de super effektive. I Viborg blev der sat rekord den 26. marts med 357 pollen fra el. Det er cirka 100 pollen over den seneste rekord fra 2005, hvor der blev talt 259 ellepollen i Viborg.

Alle med allergi over for birkepollen måtte finde antihistaminerne frem fra skabet en uge før forventet på grund af det lune vejr i april. Og der blev behov for masser af medicin i resten af sæsonen.

– Birketræerne har virkelig gjort noget for at mangfoldiggøre sig i år. Ser vi på den totale mængde af pollen i hele sæsonen, ligger den med 7789 noget over normalen på 6037 birkepollen, forklarer Janne Sommer.

Maj måned plejer at give studerende sved på panden og læsekuller på grund af det varme sommervejr, men den var usædvanlig kold i år. Derfor kom græsset en uge senere i gang med at blomstre, og pollensæsonen for græs toppede senere end forventet. Det gik ud over gæster med græspollenallergi på årets Roskilde Festival, som på grund af de høje pollental for græs måtte stå i kø for at få medicin til lindring af høfebersymptomerne.