Ruslands krise stopper forretningseventyr

CNC-bearbejdningscentret står ledigt det meste af tiden. Den mand, der betjente det, er blevet fyret.
CNC-bearbejdningscentret står ledigt det meste af tiden. Den mand, der betjente det, er blevet fyret. Foto: Jesper Danscher

Det er bestemt ikke blot landbruget, der mærker sanktionerne i Rusland.

Det skriver dagbladet Nordvestnyt fredag.

I Hørve kan Bent Eriksen SSC hydraulik og containerservice se tilbage på et år, hvor han har mistet halvanden million – godt en fjerdedel af omsætningen i virksomheden.

Det var et ellers lovende forretningseventyr på det russiske marked, der nu er strandet.

Tilbage i Hørve står det CNC-bearbejdningscenter, som var indkøbt netop til produktionen til Rusland, uden opgaver. Og en medarbejder er blevet fyret.

– Vi er ikke direkte blevet ramt af sanktioner som landbruget, men rublen er faldet så meget, at vores russiske kunde sagde stop, fortæller Bent Eriksen.

Foruden fyringen har stoppet i salget til Rusland betydet, at virksomheden har taget arbejde, der ellers var lagt hos underleverandører, hjem.

– Det er naturligvis ærgerligt, men nu skal vi videre og finde nye opgaver til vores maskine, understreger Bent Eriksen.