Ugens lokalhistoriske billede: Æggebakker i produktion

Brødrene Hartmann grundlagde et firma, som producerede æggebakker til hele verden.

Mette Henriksen, stadsarkivar ved Lyngby-Taarbæk Stadsarkiv

Brødrene Hartmanns far, Adolph Marius Hartmann (1855-1912), havde været handelsrejsende i skrifttyper til bogtryk. Han anlagde sit eget skriftstøberi i en villa på hjørnet af Jernbanevej og det senere Lyngby Torv, som han kaldte 'Gutenberghus'.

De tre sønner, Louis, Carl og Gunnar Hartmann, huserede i villaens kælder, hvor de eksperimenterede og byggede motorcykler og maskiner til bogtryk.

I 1914 etablerede brødrene en maskinfabrik i Pritzels Fabrik på Lyngby Hovedgade 12. I perioden 1925-1935 fremstillede de maskiner i den tidligere sukkerfabrik på Vinkelvej, indtil den blev omdannet til porcelænsfabrik i 1935.

Fra 1936 havde Brødrene Hartmann en stor produktion af æggebakker og maskiner i deres fabrikker bag Lyngby Hovedgade, hvor Klampenborgvej senere blev anlagt.

Her på hjørnet af Klampenborgvej og Kanalvej kom virksomhedens hovedsæde også til at ligge indtil 2006.

Verdensomspændende

Produktionen af æggebakker udviklede sig til et verdensomspændende firma. Produktionen af æggebakker flyttede til Tønder i 1980. På Sorgenfri Kirkegård finder man en gravsten over Adolph og Henriette Hartmann, forældre til de tre brødre, Louis, Carl og Gunnar Hartmann. Nederst står en indskrift til en af stroferne i sangen 'Altid frejdig når du går', der var meget populær under besættelsen 1940-1945. Adolph Hartmanns hustru døde i 1942.

Gravstedet for Hartmanns på Sorgenfri Kirkegård er et blandt 50 udvalgte mindesteder i Lyngby-Taarbæk, som er omtalt i den nye bog 'Mindesteder i Lyngby-Taarbæk Kommune', som kan købes på Sophienholm eller Stadsarkivet Frieboeshvile, Lyngby Hovedgade 2.

Se mere på stadsarkivet.ltk.dk.