Specialterapeut i smertebehandling har slået sig ned i Lyngby

I 20 år har Martin Sagild arbejdet og uddannet sig som behandler i Tyskland. Nu har han slået sig ned i Lyngby, hvor han med sin særlige tilgang til smertebehandling praktiserer fra Jægersborgvej.

Martin Sagild er ekspert i at behandle smerter

Specialterapeut i smertebehandling har slået sig ned i Lyngby

Martin Sagilds nysgerrighed bliver vakt, når patienterne kommer med uforklarligere symptomer. Efter 20 år, hvor han har behandlet og boet i Tyskland, er han nu vendt tilbage til Danmark, hvor han har slået sig ned i Lyngby ,og nu tilbyder behandlinger fra ’Huset for sundhed og balance’ på Jægersborgvej 66a.

Martin Sagild er specialterapeut i smertebehandling. Hans karriere startede som kommunefysioterapeut i Norge og forsatte senere på Skodsborg Fysioterapi før vejen gik til Tyskland. Her videreuddannede han sig til heilpraktiker, der er en lægeeksamineret alment praktiserende naturmediciner. Han tog også osteopati uddannelsen (5 år uden diplom).

”Jeg brændte hele tiden for at vide, hvorfor smerter og gener opstår og kom ved et tilfælde til den tyske lægeforening, hvor jeg brugte yderligere 3 år på manuel medicin og muskelfunktionsdiagnostik. Her udviklede mit speciale ’skjulte fejlmønstre i nervesystemet’,” fortæller Martin Sagild.

En vej, der skulle vise sig, at være en milepæl for hans behandlinger, og ikke mindst for de patienter han hjalp.

”Jeg fik et manuelt værktøj til at finde årsagen til og behandlingen af uforklarlige symptomer. De patienter, som henvendte sig til mig, havde typisk et mangeårigt forløb bag sig af besøg hos læger, speciallæger, terapeuter, genoptræning, men hele tiden med de samme tilbagevendende problemer. Det var blandt andet ledsmerter, muskelstivhed, kronisk træthed, fordøjelsesproblemer, hovedpine, piskesmæld, smerter i underlivet, rygsmerter og lignende. Ofte fik de beskeden: ’du fejler ikke noget’, ” fortæller Martin Sagild.

Den helhedsorienterede tilgang til at gå på jagt efter årsagen til lidelsen, og hvor den sidder, er ifølge Martin Sagild en behandlingsmetode, som ikke findes i Skandinavien.

Savnede Danmark

Privat er Martin Sagild gift med Malene, og efter 20 år i Tyskland savnede parret Danmark og havet så meget, at de besluttede sig for at lukke deres private praksis, sælge ejendommen og starte på en frisk i Lyngby.

”Vi har lejet et lokale i Huset for sundhed og balance på Jægersborgvej og glæder os til at komme i gang med nye patienter. Man kan læse mere om behandlingsmetoden på www.martinsagild.dk.

Steff