Kalundborg Havn får besøg af tre NATO-skibe og ikke fire den kommende weekend.
Det norske støtteskib HNoMS MAUD, da det er gået til værft i Norge, oplyser Bent Rasmussen, havnedirektør.
Seneste melding er, at de andre skibe vil ankommer fredag den 26. august, hvor HNLMS Karel Doorman, et multifunktionsstøtteskib fra Royal Dutch Navy vil ankomme ved 10-tiden.
De to andre skibe NRP Corte Real, en fregat fra Portugal og den norske fregat HNoMS Roald Amundsen vil komme ved middagstid. Samlet er der 510 besætningsmedlemmer.
Tidspunkterne kan dog godt nå at ændre sig. Afgang er mandag den 29. august.
De tre skibe vil være i Kalundborg Havn under maritim sikring, oplyser Bent Rasmussen, og skibene vil blive placeret ved forskellige kajer i havneområdet.
Skibene ankommer for at proviantere og holde pause.
Kalundborg Havn håber, at besætningerne – mens skibene er ved kaj – vil besøge byen, byens butikker og lokalområdet og opleve den lokale kultur og køkken. Og byen vil få en god oplevelse af besøget svarende til det sidste flådebesøg i havnen.
Citychef Svend-Erik Kristensen ser frem til besøget.
– Vi har ikke kunnet nå at planlægge noget særligt, da vi har fået sen besked om besøget, men alle butikkerne er blevet informeret om besøget, så de er toptrimmede, siger citychefen.
– Beværtninger, restauranter og caféer skal nok være klar til at få besøg, siger Svend-Erik Kristensen.
Derudover vil flagene naturligvis blive sat op i byen.
Schultz Shipping A/S, Kalundborg er agent for skibene under opholdet.

