
En 19-årig ansat på McDonald’s på Valdemar Sejrsvej i Holbæk blev onsdag ved 22.45-tiden overfaldet af en mandlig kunde og tildelt slag og spark.
Kunden havde bestilt mad på selvbetjeningsskærmen og havde mærket af, at han vil betale maden ved leveringen.
Men da personalet kendte ham fra tidligere, hvor han havde brugt samme fremgangsmåde, men ikke betalt for maden, ville den 19-årige ansatte ikke udlevere maden inden betalingen.
Det blev kunden så sur over, at han slog og sparkede den 19-årige, før han forlod stedet uden sin mad.
Overfaldet blev anmeldt til politiet, som et par minutter over klokken 23 traf den vrede kunde på Holbæk Station. Der var tale om en 36-årig mand uden fast bopæl.
Manden var i øvrigt den samme, som tirsdag blev bortvist fra Kvickly i Slotscentret. Politiet undersøger nu, om han også var den samme mand, som mandag stjal cigaretter i Kvickly og efterfølgende skubbet og sparket personalet, da det blev opdaget.