Kærligheden længe leve

Ugens premierefilm i Gentofte Kino er 'P.S. I love you' og 'Du levende'

I 'P.S. I love you' er irske Gerry (Gerald Butler) forretningsmand med lyst og mod på lidt af hvert. Han har i hvert fald umiddelbart et større overskud end Holly (Hilary Swank), der hader sit arbejde som ejendomsmægler.

De elsker hinanden, men kort tid efter rammer skæbnen hårdt og ubarmhjertigt, da Gerry dør af kræft. Og nu står Holly så med sin mor, sine veninder og Gerrys kammerater og kæmper sig gennem den irske grav-whiskey ved baren i moderens beværtning. Holly er alene. Og dog.

Da Holly har isoleret sig fra omverdenen i et par måneder, modtager hun pludselig en stribe breve med posten. Fra Gerry. Med udgangspunkt i alle deres fælles gode minder får de uventede breve fra Gerry Holly til at tage sig sammen og lidt efter lidt finde tilbage til livet.

Blandt de store projekter, som Gerry har sat i værk og beskriver i brevene inden sin død, er, at Holly skal tage tilbage til Irland – dér, hvor deres kærlighed havde sit udsping og voksede fra. Så med veninderne under armen genopdager Holly sin mands elskede Irland.

Filmen tager os i glimt tilbage til episoder i det alt for korte ægteskab mellem Gerry og Holly, men ender, hvor den begyndte – i New York.

Holly modtager i alt 10 breve fra Gerry, der gør hende bedre rustet til at finde tilbage til harmonien og meningen med livet. Men hun vil aldrig mere være helt alene igen.

Ligesom med 'Sange fra anden sal' er det umuligt i referatform at gengive, hvad Roy Anderssons seneste film 'Du levende' helt præcist handler om, men igen er der tale om en subjektiv, tragikomisk dom over menneskets situation netop nu.

Andersson har selv beskrevet filmen som en mosaik af livsdokumenter om det nærmest Emma Gad'ske tema: Hvordan man opfører sig blandt andre mennesker. Resultatet af skæbnefortællingerne er et sorthumoristisk studie i eksistentiel tomhed, og de 50 kompositioner om fortvivlelse og fordærv brænder sig fast på tilskuerens nethinde.

Vi møder blandt andre en ung pige, der er desperat forelsket i en rockstjerne, alt imens forretningsmænd, hjemmegående husmødre, kriminelle og alkoholikere døsigt vandrer rundt mellem drøm og virkelighed.