Hærværksmænd hærger parkerede biler

Poltiet har fået uset mange anmeldelser om hærværk på parkerede biler. Hærværket gik bl.a. udover Peter Vest fra Charlottenlund Cykler, der nu udlover en dusør for oplysninger om, hvem der står bag

Foto: Anne Schøning Christensen

Hærværksmænd har i den forgangne weekend haft travlt med at gøre livet surt for bilejere i hele Gentofte Kommune.

Politiet har efter weekenden modtaget uset mange anmeldelser om hærværk på parkerede biler. Og i det fleste tilfælde har fremgangsmåden været den samme. Bilruderne er blevet smadret ved at kaste en brosten igennem.

Natten til lørdag har to biler på Bloksbjerget fået smidt brosten gennem sideruderne. På Gyldenlundsvej gik det udover frontruden på en parkeret bil og på Gudrunsvej har hærværksmændene kastet en flise gennem bagruderne på to biler. Natten til søndag kom turen til en parkeret bil på Frisersvej, hvor en siderude blev smadret og på Charlottenlund Stationsplads blev to sideruder smadret i Charlottenlund Cyklers firmabil, der var parkeret udenfor forretningen.

Ny cykel

Det har fået ejermanden, Peter Vest, til at udlove en dusør på en Biomega CPH cykel til en værdi af 10.000 kr. til den person, som kan komme med oplysninger til opklaring af, hvem der står bag det omfattende hærværk.

"Man kan vælge at gøre ingenting eller vælge at reagere, når sådan noget sker. Og jeg er dødtræt af, at man ikke kan have sine ting i fred. Derfor udlover vi en dusør, så gerningsmændene kan blive fanget", lyder det fra Peter Vest, der tror, der udelukkende er tale om drengestreger.

"Der er intet stjålet fra bilen. De har ikke en gang haft dørene åbnet. Så der er tale om ren hærværk", siger cykelhandleren.

Sket flere gange

Det er første gang, han har været udsat for hærværk på bilen, men ifølge kriminalassistent Tomas Marko Juhl fra Nordsjællands Politi i Gentofte har politiet flere gange fået lignende henvendelser.

"Der er sket rigtig meget af den her slags de seneste måneder. Denne gang har vi bare fået mange anmeldelser på én gang", siger kriminalassistenten.

Men på trods af de mange anmeldelser skal lokalbefolkningen ikke regne med, at politiet får opklaret, hvem der står bag. Sager som disse er ifølge Tomas Marko Juhl vanskelige at opklare.

"Hærværket sker om aftenen eller om natten, og det er sket over et stort område. Så medmindre vi tager gerningsmændene på fersk gerning, er der ikke meget vi kan gøre.