
Farum-Familie-Svøm stillede op med 10 udspringere ved årgangsmesterskaberne i udspring i Lyngby Svømmehal. Det skriver Frederiksborg Amts Avis.
Alle udspringerne levede op til forventningerne og gav de andre klubber god konkurrence, specielt i de yngre årgange.
I pige-D rækken, U12, blev det til sølv og bronze på både 1 meter og 3 meter vippen. Anne-Marie Derrett satte sig sikkert på begge andenpladser.
I C rækken ryddede Farum medaljebordet på pigesiden, endda på begge højder, hvor Sofie Alsø blev årgangsmester.
På drengesiden var der hård konkurrence mellem klubberne. Her opnåede Oskar Fusager en flot andenplads, én på hver højde.
Han er hermed med i opløbet om udtagelse til Nordiske Mesterskaber sidst på året, på drengesiden, hvor Danmark står stærkt.
Farums eneste udspringer i A rækken, Clara Gamby, trak to guldmedaljer hjem til Farum og sikrede en flot statistik til klubben: Fire guld-, seks sølv- og fire bronzemedaljer.
Farum-Familie-Svøm deltog i mesterskaberne med næst flest deltagere med tyngden i de yngre rækker.
Med fire debuterende, ud af samlet syv ved mesterskaberne, kan klubben siges at have fremtiden for sig, også i de højere rækker.