Læg billet ind på 125. 000 kr.

Foto: Lars Skov, Annemette Ross Jensen
03062012 Veksø, Egedal, Børnedyerskue
  Foto: Lars Skov
03062012 Veksø, Egedal, Børnedyerskue Foto: Lars Skov Copyright Lars Skov

Når Lions Club Stenløse-Veksø fejrer sit 40 års jubilæum søndag den 23. september, så er det klubben, der deler gaver ud.

– I forbindelse med jubilæet uddeler vi donationer for cirka 125.000 kroner, fortæller Ivan Nielsen, der er klubbens PR-mand til Frederiksborg Amts Avis.

Lions Club er en velgørende forening, og ifølge Ivan Nielsen har klubben i Stenløse-Veksø hvert år i de 40 år uddelt mellem 70.000 og 100.000 kroner til primært lokale formål. Det gør den også i år, men i anledning af jubilæet uddeler klubben cirka 125.000 kroner ekstra.

– Vi har gået og sparet sammen, og vi er gode til at spare op, fastslår Ivan Nielsen.

Lions vil gerne støtte frivilligt arbejde, og pengene kan blandt andet gå til køb af redskaber, inventar, instrumenter eller lignende. Lions støtter også gerne uddannelse af personer, der udfører friviligt arbejde eller tiltag, som hjælper foreninger i deres ungdomsarbejde.

Læs mere i Frederiksborg Amts Avis onsdag.