Tidligere har den inspiceret Frederiksborg Slot, og nu er storken landet i Ny Hammersholt, hvor den måske kigger sig om efter en ny bolig.
Det fortæller en af Hillerød Postens læsere, den 15-årige Alexander Winge Leisner.
Han og hans familie var så heldige at få et glimt – og et par fotos – af en stork på marken lige uden for deres hus i landsbyen.
Storken gik på marken lige til højre for Brødeskovvej, lige før man kører over broen over S-toget mod Nørre Herlev.
Den var der i to til tre timer, fortæller Alexander Winge Leisner, som også beretter, at storken gik rundt og også fløj lidt rundt af og til. Det var tydeligt, at den var mærket med en sølv-ting omkring den ene fod.
"Jeg var så heldig at få et par gode billeder af den – inden den blev forskrækket af en bil og fløj over på en anden mark, hvor jeg forsøgte at få et nyt billede, men jeg ville ikke skræmme den længere væk," fortæller Alexander.