Sidste vinter blev Hillerød Kommune hængt ud i morgenradioen for 'vanlig manglende og dårlig snerydning', hvilket der kun kunne nikkes genkendende til.
Derfor imødeså vi med spænding, hvad en udlicitering kunne gøre, for snerydningen kunne næppe blive ringere.
I de 28 år vi har boet i Ny Hammersholt har vejen mellem Hillerød og Allerød samt tilhørende cykelsti aldrig været bedre ryddet end i år. Det samme gælder Hulvejen. En sidegevinst er, at cykel-gangstien mellem Slettebjerget og Hulvejen også ryddes – det er første gang nogen sinde.
Torsdag 14. havde jeg et ærinde i Vestbyen. Jeg gruede for føret, for normalt ville vejen til Hillerød være en grød af sne og salt, men hvilken fornøjelse at køre på ryddede vejbaner – hele vejen. På cykelstien kørte to fejemaskiner i hælene på hinanden for at opnå et godt resultat – aldrig set før.
I dag, den 19.1., kan jeg med glæde konstatere, at der stadig holdes sne-og isfrit på de pågældende strækninger.
Det er nemt at fare i blækhuset og kritisere til højre og venstre, desværre sker det sjældent, at nogen gør det modsatte.
Stor ros til de ansvarlige sneryddere. Udliciteringen har sandelig været en gevinst for os i udkantsHillerød.