Pirates of the Caribbian

Det sorte dødningeflag vajer atter over Caribien når Johnny Depp, Orlando Bloom og Keira Knightley drager ud på nye pirateventyr med lystig bægerklang , vind i sejlene, en hurtig sværdduel i ny og næ, en flok blodtørstige indfødte og havdybets monster Kraken i hælene i Pirates of the Caribbean: Død mands kiste, der i dag har premiere i Humle Bio, hvor den også kan ses fredag d. 14/7 kl. 21.00 som Nirvana forestilling, hvor der spilles på volumen 7.

Det så ud til, at unge Will Turner og Elizabeth Swann skulle finde lykken sammen. Men så blev Will anklaget for at være pirat, og Elizabeth spærret inde for at hjælpe den berygtede Jack Sparrow til flugt. Den mægtige Lord Beckett vil fange Jack Sparrow selv og lægge hænderne på den sagnomspundne Død Mands Kiste.

Jack, Will eller Elizabeth drager selv ud for at få fingre i kisten., der også interesserer en vis Davy Jones kaptajenen af Den Flyvende Hollænder, som Jack har solgt sin sjæl til.