Grå og kold weekend lurer forude

Vi går en særdeles grå weekend i møde. Der bliver ingen ny sne, men da kulden har bidt sig fast er kælketuren ikke i fare.

ARKIVFOTO2009 af kælkende børn-- Weekendens vejr bliver en grå og kold fornøjelse. Selv om der er tøvejr mange steder i landet fredag morgen, så skal børn og barnlige sjæle ikke frygte, at sneen på kælkebakkerne forsvinder i løbet af weekenden. Allerede l
ARKIVFOTO2009 af kælkende børn– Weekendens vejr bliver en grå og kold fornøjelse. Selv om der er tøvejr mange steder i landet fredag morgen, så skal børn og barnlige sjæle ikke frygte, at sneen på kælkebakkerne forsvinder i løbet af weekenden. Allerede l

Weekendens vejr bliver en grå og kold fornøjelse.

Selv om der er tøvejr mange steder i landet fredag morgen, så skal børn og barnlige sjæle ikke frygte, at sneen på kælkebakkerne forsvinder i løbet af weekenden.

Allerede lørdag bliver der nemlig dagstemperaturer under frysepunktet, og søndag bider kulden for alvor igen med ned til fem graders frost, oplyser Klaus Larsen, vagthavende meteorolog ved DMI.

Men da der kun bliver svag til jævn vind, vil det ikke føles nær så koldt som i denne uge.

I begyndelsen af næste uge vil der igen dukke snebyger op i små mængder. Men ifølge Klaus Larsen fra DMI bliver det slet ikke i mængder, som vil lamme landet.