I programserien "Det sidste ord" interviewer journalist Mikael Bertelsen en række store danske personligheder.
Aftalen med de medvirkende er, at programmet først må blive vist efter deres død.
Den første udgave af programmet blev vist i 2020. Her tonede en af landets mest markante komponister, Bent Fabricius-Bjerre, frem på skærmen.
Også interview med musiker Povl Dissing, tidligere udenrigsminister Uffe Ellemann-Jensen og forfatter og journalist Lise Nørgaard har været sendt.
Søndag 5. februar er det tidligere minister og overborgmester Ritt Bjerregaards sidste interview, der bliver sendt. Hun døde 21. januar.
Læs mere om programmet her:
* I 2019 indgik Det Kgl. Bibliotek en aftale med journalist Mikael Bertelsen og TV 2 om at bevare en række samtaler med markante danskere.
* De medvirkende skal indgå en aftale med alle parter om, at samtalen først må vises efter hovedpersonens død.
* Programmet blev vist først gang i 2020. Her var det komponist og musiker Bent Fabricius-Bjerre, som medvirkede. Han blev 95 år.
* I slutningen af juni viste TV 2 anden del af programserien. Her var det tidligere udenrigsminister og formand for Venstre Uffe Ellemann-Jensen, som tonede frem på danskernes tv.
* 8. januar blev interview med forfatter og journalist Lise Nørgaard sendt.
* Programmerne varer 50 minutter. De klippes sammen til den længde ud fra en længere samtale.
* Der vil være mere materiale om de enkelte personer, som kan tilgås i fremtiden, fordi biblioteket vil ligge inde med hele optagelsen. Det er dog først muligt at tilgå det 20 år efter personens død.
Kilder: Det Kgl. Bibliotek og TV 2.
/ritzau/